k veya j tipi thermocouple için tavsiye

Başlatan erkan614, 23 Eylül 2008, 16:45:32

smyomekatronik

S.A.

Fabrikada TC takıp test ettim +/- 7 derece bir fark var,hassasiyet hocalarımızın yardımıyla belki düzeltilebilir.

Klein

TC  çıkışları linear değildir. Bu yüzden linearizasyon yapmadan doğru sonuç alamazsınız. Ama linearizasyon hataları o kadar önemli değil diyorsanız , bu devre için yapmanız gereken şu. Termokupl'u sistemden ayırın.  Giriş uçlarını kısadevre edin. Ölçü aletinde 0 görene kadar ismi okunmayan rayarlı dirençle oynayın. daha sonra girişe 69,553 milivolt verin. Ölçü aletinde 1200  görene kadar RV2 yi ayarlayın. Bu ayardan sonra offset kaymış olabilir. Girişi tekrar kısadevre edin. 0 göremiyorsanız tekrar 0 olana kadar ayarlayın. Ve diğer adımı tekrar edin. Her seferinde offset-span hataları biraz daha azalacaktır. Bu adımları Offset-span hataları kalmayana kadar uygulayın.
(69,553 değeri J tipi için verilmiştir. 1200 derecede üreteceği gerilimdir. K tipi veya diğerleri için tablodan değerleri bulabilirsiniz)

CoşkuN

Arkadaşlar bu max6675 entegresi K tipi için sanırım.J tipleri için MAX serisi entegre var mı acaba? Veya Türkiye'de bulabileceğim başka hangi çipi önerirsiniz?

Maxim

Max6674
0-128 derece ,10 bit

EDIT :
YANLIŞ BİLGİ ,
max6674 K-type ,pardon ..

CoşkuN

Alıntı yapılan: "maxiboost"Max6674
0-128 derece ,10 bit
Max6674 de K tipi için değil mi?

Alıntı YapThe MAX6674 cold-junction-compensation thermocouple-to-digital converter performs cold-junction compensation and digitizes the signal from a type-K thermocouple. The data is output in a 10-bit resolution, SPI™-compatible, read-only format.

CoşkuN

Anladığım kadarıyla termokapıl ölçümü için 2 alternatifimiz var:
1- Sensör arabirim devresi tasarlayıp tablo oluşturma yöntemiyle kendi devremizi tasarlamamız
2- K tipi için max6675, J tipleri için de analog devices çiplerini kullanmak.
Bir de piyasada otomasyonda kullanılan termokapıl modülleri var.Bu en pahalı çözüm oluyor tabi.

Acil olarak termokapıl ölçümü yapmamız gerekiyor.Ancak bu işe çok fazla süre ayıramayacağız.Bu açıdan 1. seçenek bizi çok meşgul edebilir gibi geliyor bana.2.Seçenekde de çiplerin temini sorunu var.Sizin öneriniz ne olur acaba?

erkan614

eğer süreniz çok kısıtlı ise ve pic ile modbus portokollü haberleşme yapabiliyorsanız piyasadan hazır ürünler (enda vs) işinizi görür

max6675 çipi 30 $ civarı olduğundan hiç tavsiye etmiyorum

ama 1 hafta civarı bi süreniz varsa bence ısı ölçüm devresini kendiniz yaparsınız devre şemaları mevcut nasılsa bir iki deneme ilede kalibrasyon işlemini halledersiniz

enrique_iglesias

Arkadaşlar merhabalar bende j tipi ile ölçüm yapmak istiyorum ama bulunduğum yer itibariyle (HAKKARİ/ŞEMDİNLİ) malzeme sıkıntısı çekiyorum...İmkanlarım çok sınırlı.Malzeme sipariş ile geliyor.

Benim için önemli olan çalışır ve en az malzeme gerektiren bir devre..

Sizden zahmet olmaz ise elinde kendi çalışır bir j tipi termo okuyan devre varmı?

şimdiden çok teşekkür ederim