LCD'nin parlaklık ayarı için sabit direnç değeri_?

Başlatan mustafa_cmbz, 25 Eylül 2008, 17:06:09

mustafa_cmbz

arkadaşlar yaptığım bazı projelerde kullanıcıyı bilgilendirmek ve durum bilgilerini kullanıcıya yansıtmak için çoğunluk ile lcd kullanıyorum.buraya kadar herşey normal fakat her seferinde lcd'nin parlaklığını istenilen seviyede tutabilmek için ayarlı direnç kullanıyorum...bunun yerine sabit direnç kullanmak bana daha mantıklı geldi fakat isiste bu olayı deneme şansım olmadığı için sizlerden hangi direnç değerlerinde en iyi sonuç elde edebilirim onu öğrenmek istiyorum....kolay gelsin...

POWER

en iyisi çok turlu bir pot. ile istediğin parlaklığa ayarla ve potu ölç ve o direnç değerinden tak.
TB6BKG

mustafa_cmbz

tayyar

son yaptıgım bir cihazda 3k koymuştum diye hatırlıyorum
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

tnen

tyildizak

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"hangi direnç değerlerinde en iyi sonuç elde edebilirim onu öğrenmek istiyorum....

ldr 'li bir transistör devresi kurun, gerektiği kadar parlasın..

controller

lcd nin parlaklığı derken, arka led aydınlatmadan mı bahsediyorsun yoksa kontrasttan mı? kontrasttan bahsediyorsan ntc veya ptc kullanman daha iyi olur. çünkü lcd nin kontrastı ortam ısısına göre değişiyor.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

mustafa_cmbz

hocam fikirler güzel fakat o kadar orjinal birşeye hiç gerek yok diye düşünüyorum...zira ben trimpot kullanmaktan bile kaçınırken ptc + devresi biraz kasar gibi :D genellikle bütün mikro işlemci vs. lcd'nin altına gizlemeye çalıştığımdan ve ona göre pcb çizdiğimden sanırım bu konstrat işi beni biraz aşacak gibi...

Alıntı Yapedit:

arkadaşlar power hocamın tavsiye ettiği yöntem ile bir deneme yaptım ve piyasada rahatça bulunan dirençler ile en ideal parlıklığı veren değerleri buldum... 2k2 ve 100r bu iş için ideal eğer basit bir devre yapacaksanız ve benim gibi sabit direnç ile parlaklık ayarı yapmak isterseniz veridğim değerler işinizi görecektir....kolay gelsin...