nokia 3310'u at komutları ile kontrol etmek....

Başlatan mustafa_cmbz, 12 Ekim 2008, 15:15:19

mustafa_cmbz

arkadaşlar netten bir çok araştırma yaptım.gönderilecek olan komutların hepsi elimde mevcut fakat bu komutları basic te veya protonda pic aracılığıyla telefona nasıl göndereceğimi bilmiyorum....bu konuda yardımcı olursanız sevinirim....kolay gelsin...

mustafa_cmbz

Maxim

lcd yi at komutu ile kontrol etmek ?
ilginç geldi ,

neyse ,sanırım " serout " komutundan başka seçenek yok gibi düşünüyorum , ancak at komutlarını böyle göndeririz bence .

mesela ,
SEROUT PORTA.0 , 16780 , [ "HELLO WORLD" , 13 ]

veya

SEROUT PORTA.0 , 16780 , [ "AT ,125 " , 13 ]

Klein

Hocam burada karışık bir işlem yok. aynen seri porta gönderdiğiniz gibi gönderiyorsunuz. örn:"ATDT0532999999" şeklinde.
daha önce segate marka bir telefon için kod yazmışım orada şu komutları kullanmışım
sendstr("ATDT05329999999"); arama yapmak için
sendstr("AT+CMGR=900"); gelen mesajı okumak için
sendstr("AT+cmgd=900"); gelen mesaj kutusunu temizlemek için.

mustafa_cmbz

Alıntı Yaplcd yi at komutu ile kontrol etmek ?
ilginç geldi ,

neyse ,sanırım " serout " komutundan başka seçenek yok gibi düşünüyorum , ancak at komutlarını böyle göndeririz bence .

mesela ,
SEROUT PORTA.0 , 16780 , [ "HELLO WORLD" , 13 ]

veya

SEROUT PORTA.0 , 16780 , [ "AT ,125 " , 13 ]

yok hocam yanlış anladınız lcd yi değil nokıa 3310'un kendisini nasıl kontrol ederiz diye sormak istedim....mesela at komutlarını kullanarak msj atma,at komutlarını kullaranak pic aracılığı ile telefona gönderilen komutlar ile bir numarayı aratmak vs...amacım otomasyon tarzı bir proje yapmak...

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "Klein"Hocam burada karışık bir işlem yok. aynen seri porta gönderdiğiniz gibi gönderiyorsunuz. örn:"ATDT0532999999" şeklinde.
daha önce segate marka bir telefon için kod yazmışım orada şu komutları kullanmışım
sendstr("ATDT05329999999"); arama yapmak için
sendstr("AT+CMGR=900"); gelen mesajı okumak için
sendstr("AT+cmgd=900"); gelen mesaj kutusunu temizlemek için.

arkası arkasıya msj atıyorum inşallah modlar kızmaz ...

hocam kullandığınız dil sanırsam c tarzı bir dil biz bunu basic veya protonda maxsibost hocamın da örnek olarak verdiği gibi serout komutuyla göndersek olurmu?

eğer serout komutu ile bu işlemi gerçekleştirmek mümkünse sormak istediğim 1-2 şey daha var...

* serout komutunu kullanarak 3310'a hangi hızda veri göndermeliyiz_?
* kullanacağımız mikro işlemcinin kristal değeri ne olmalı_?
* diyelim kullanıcı sisteme bir msj attı bizde msj'ın gelip gelmediğini nasıl algılatacağız
* gelen msj'ı nasıl degerlendireceğiz mesela "mustafa" içerikli bir msj geldi biz bu msj ı lcd de göstermek istediğimizde nasıl bir komut icrası gerekmektedir...

ilk başlarda basit bir deney devresi kurmak istiyorum bu devrede elimde olan 4x20 lcd yi kullanıp gelen msj'ın içeriğini lcd de görmek istiyorum...daha sonra kuracağım deney devresinden röle kontrolü üzerine çalışmalar yapacağım fakat donanımsal olarak at komutlarını pic'ile tx rx şeklinde çalıştırabilmek için bilgi gereksinimim var...kısacası yukarıdaki sorduğum soruların cvp larını bulabilirsem bu işin de altından kalkarım gibime geliyor...

kolay gelsin.....

Klein

PicBasic ile gönderebilirsin sanırım. Ama ben nasıl yapacağını bilmiyorum. Bunun için seri haberleşme ile ilgili yardım alıp , daha sonra cep telefonu ile ilgili yardım almalısın.  Veri gönderme hızı telefona göre değişmekle birlikte birçoğu otomatik hız tanımlayabiliyor. Ben 19200 baud göndermiştim.  Cep telefonunun mesaj vs.. gibi özelliklerini kontrol edebilmek için o markaya özel AT komutlarını bilmen gerek. yukarıda verdiğim AT kodlar ile segate telefondan mesaj okuyabiliyordum. Ama mesaj atmayı denemedim. Kullanacağın telefona özel AT komutlarını bulursan orada açıklamalar vardır sanırım.

izwirlee_35

keep learning . . .