Picli devrede şarjlı pile geçiş

Başlatan sezgin05, 13 Ekim 2008, 22:48:52

sezgin05

Arkadaşlar yapmakta olduğum bir projede PIC16F877+Hbridge DC motor sürücü+Rotary encoder kullanıyorum.
Elektrik kesintilerinde sürekli olarak çıkıştaki motorun konumunu takip etmem gerekli.Bunun içinde Pici ve Rotary encoderı 5 voltla beslemem gerekecek.Elimde 6 voltluk Nmh şarjlı pillerden var.Bunu LM317 ile şarj etmeyi düşünüyorum.Fakat enerji kesildiğinde  pile geçiş konusunda karasız kaldım.Tavsiyelerinizi bekliyorum..

ipek

sezgin hocam bir adet düşük omajlı schotky seri diyot kafi gelir geçiç anındaki voltaj çökmesini önlemek için pic besleme voltajına 100mf paralel yeterli olacaktır.kullandığınız pic nedir bilemiyorum programlar iken voltaja göre reset atma olanağını kapatmanızı öneririm

not ..encoderiniz aktifmi?? pasif encodermi çalışır iken çektiği akımı öğrenmenizde yaralı olur.

sezgin05

Kullandığım pic16F877A olacak.20Mhz de çalışacak.Encoder ise aşağıdaki linkte verilen encoder.17mA çekiyor sürekli.
http://www.dunkermotoren.de/data/technical_data/servocomponents/pdf/RE.pdf

Tereddütlü olduğum yer şurası.6 voltluk pile şarj anında 6-7 volt vereceğim..LM317 ile şarj akımına duyarlı bir devre yapacağım.Bu anda diyot üzerinden devreyede bu gerilimi uygulamış olacağım.Bu biraz sakıncalı olacak.Ayrıca devremi 7805 ile besleyeceğim.enerji kesildiğinde pic beslemesinde kondansatör bitmeden pili devreye sokmalıyım.
Acaba bilgisayar UPS lerindeki gibi röleli bir devremi yapsam.Enerji varken Röle çekilir.Şarj ve tüm besleme yapılır.Enerji kesildiğinde ise sadece Pic ve encoder beslenir.