HAVAYA YAZI RESİM YAZMAK

Başlatan polar, 13 Ekim 2008, 23:03:04

polar

Değerli hocalarım ve arkadaşlar.Önce siteye emeği geçen herkese çok  teşekkür ederim dijital elektronik konusunda net ortamında yararlanılabilecek, bilgiye ulaşılabilecek en güzel site bence.Ve bende çok faydalandım ve görünce hemen hayran olduğum projeyi tasarlamamda ve gerçekleştirmemde en önemli kaynak oldu.Şimdi gelelim projeye; projemde daha önceden sitede verilmiş olan bob blick icatı ingilizce karşılığıyla propeller display veya propeller clock diye tabir edilen devreyi ve programı yapmaya çalışıyorum.internet ortamında gördüğüm kadarıyla bu devre saat olarak tek veya iki renkli oldukça çok verilmiş veya basit yazılar yazan devreler var (merhaba gibi). elbette bu devreye yapan ustalarımız olmuştur belki paylaşmak mümkün olmamıştır.benim projemde bitmiş değil tabiki çok eksikleri var.ama geldiğim aşama benim için önemli ve bundan sonraki aşamalarda ustalarımın yardımına ihtiyaç duyacağım bir gerçek.devrenin isiste çizilmiş hali aşağıda fakat isiste rgb led olmadığından dolayı her renk için bir led kullanmak zorunda kaldım

http://www.youtube.com/watch?v=-400NCYLS3o

Bu da her ledi sırasıyla kırmızı yeşil ve mavi yakan program

TRISA=0
TRISB=0
TRISC=0
TRISD=0
TRISE=0
'-------------------------------------------------------------------------------
@ DEVICE pic16F877A
@ DEVICE pic16F877A, WDT_on
@ DEVICE pic16F877A, PWRT_ON
@ DEVICE pic16F877A, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F877A, XT_OSC

ADCON1=7
PORTA=0
PORTB=0
PORTC=0
PORTD=0
PORTE=0
SYMBOL CLK=Portb.0
SYMBOL AKTAR=PORTB.1
SYMBOL DATA1=PORTB.2
KIRMIZI1 VAR BYTE
KIRMIZI2 VAR BYTE
YESIL1 VAR BYTE
YESIL2 VAR BYTE
MAVI1 VAR BYTE
MAVI2 VAR BYTE
DENEME1 VAR WORD
DENEME2 VAR WORD
DENEME3 VAR WORD
PORTB=0
CLEAR
'-----------------------------------------------------------------

BASLA
CLEAR
GOSUB A1
GOSUB AYIR
PAUSE 500
GOSUB A2
GOSUB AYIR
PAUSE 500
GOSUB A3
GOSUB AYIR
PAUSE 500
GOTO BASLA
A1
DENEME1=18724
DENEME2=37449
DENEME3=9362
RETURN
A2
DENEME1=37449
DENEME2=9362
DENEME3=18724
RETURN
A3
DENEME1=9362
DENEME2=18724
DENEME3=37449
RETURN
AYIR
KIRMIZI1=DENEME1/256
KIRMIZI2=(DENEME1*2)/256
YESIL1=DENEME2/256
YESIL2=(DENEME2*2)/256
MAVI1=DENEME3/256
MAVI2=(DENEME3*2)/256
YAZ
SHIFTOUT DATA1,CLK,1,[KIRMIZI2]
SHIFTOUT DATA1,CLK,1,[KIRMIZI1]
SHIFTOUT DATA1,CLK,1,[YESIL2]
SHIFTOUT DATA1,CLK,1,[YESIL1]
SHIFTOUT DATA1,CLK,1,[MAVI2]
SHIFTOUT DATA1,CLK,1,[MAVI1]
HIGH AKTAR
PAUSEUS 5
LOW AKTAR
RETURN

debi

Umarım ilerisi için ticari amaçlı bir devre değildir, sadece hobi amaçlıdır.. 74hc595leri görünce söyleyecek başka söz bulamadım.. Ben olsam o kadar çok shift register kullanmayıp yazılımla cebelleşirdim.. ne kadar ucuza o kadar iyi..

polar

Alıntı yapılan: "debi"Umarım ilerisi için ticari amaçlı bir devre değildir, sadece hobi amaçlıdır.. 74hc595leri görünce söyleyecek başka söz bulamadım.. Ben olsam o kadar çok shift register kullanmayıp yazılımla cebelleşirdim.. ne kadar ucuza o kadar iyi..

debi arkadaşım 74hc595 fiyatı bildiğim kadarıyla 0,8 ytl maliyeti yükseltmiyor yani çok fazla

erkan614

f877 yerine 12f675 kullandım tam ticari oldu
yani tasarım uygun

polar

16F877 yerine 12F675 kullanmamamın sebebi devreyi ileride geliştirmeyi düşünmemdir.
arkadaşların bu yönde soruları olabilir diye açıklama gereği duydum.mesela şöyle birşey bile var aklımda bu devreye bir renkli lcd tuş takımları ile havada yazacağı yazıyı veya grafiği girebilmek, bir sd hafıza kartı ile daha önce girdiğiniz grafikleri saklama ve çağırma ,bilgisayar bağlantısı vs..

polar

arkadaşlar devreyi yaptım ve çalıştırdım mekanik aksam beni çok yordu ama sonunda bu yorgunluğa değeceğini düşünerek umursamadım ta ki led seçimini yanlış yaptığımı anlayana kadar. çok parlak ışığı olduğu için dönüşlerdesadece bir nokta koyuyor ve benim istediğim dolgun şekli vermiyor . sanırım flux rgb led kullanmam gerekiyor birde çok ağır oldu devre onun için smd malzemeler kullanarak yenidenyapacağım. yaptığım projenin resim veya videosunu koymadım şimdilik yeni tasarımım bitince koyacağım.

OG

Sebebi, dönme hızı ile ledleri tarama hızı uyumsuzluğu olabilir. Dönme hızı ile oynayarak deneyin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.