Optokuplör-Frekans

Başlatan Earthquake, 15 Ekim 2008, 21:25:01

Earthquake

Herkese merhaba.

PIC kullanılan bir devre ile wiegand datası okumaya çalışıyoruz. Gelen sinyalin frekansı 125 KHz. Devrenin girişine gelen bu datalar, bir kart okuyucudan geldiğinden dolayı devre, parazitlerden çok etkilenmekteydi. Bu parazitleri önlemenin ilk aşaması olarak devreyi optokuplör ile yalıtmaya çalıştım. Ancak kullandığım optokuplör entegresinin frekansı dolayısıyla optokuplör bağlantısı sonrasında devre, datayı okuyamaz hale geliyor. Optokuplörün çalıştığından, lojik 1 ve sıfır uygulayıp çıkışını ölçerek emin oldum.

Aceba 125 KHz lik datanın iletimini yapabileceğim optokuplör önerebilir misiniz? Veya bu devreyi yalıtabilmemin başka bir yolu var mıdır?

Teşekkürler.

izmitli1905

dostum 125 Mhz lik bulmak baya zor

mucit07

oncelikle kullandıgın picin  frekansı yüksek olmak zorunda vede optocouplerde  calışma hızının yüksek olası gerekir devre seması verirsen   5 dklık iş

ugurtarlaci

Dostum bu çözümü optocoupler ile yapman bana kalırsa hayal. Vishay da SFH67xx serisi ürünler var , ancak onlar bile 10-15Mbd hızındalar. Uzun zamandır PİC lerden uzağım, aklıma takıldığı için soruyorum. PİC lerde 125 Mhz hızında datayı nasıl gönderiyorsun. Bu aletler bu hıza çıktımı gerçekten. Bahsettiğin işlemci nedir merak ettim, yazarmısınız.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Earthquake

Çok özür diliyorum. Data frekansı 125 KHz olacaktı, yanlış yazmışım.Ancak 125 KHz frekansta bile sorun yaşamaktayım.

Devrenin tasarımını ben yapmadığım için devrenin tam şeması yok şuan. Ancak bağladığım entegreyi aşağıdaki şekilde bağladım.

ugurtarlaci

@EarthQueke

Evet şimdi oldu. 125 KHZ de data iletmekte sorunun olmaz ancak bunu TPL521 ile değil 6n137 veya HCPL600 gibi optolar ile yapmalısın. TLP521 10KHZ civarında verimlidir.  Optodan çıkışı da şemada olduğu gibi değilde , çıkış transistörüne PullUp atarak almalısın. Çünkü atacağın PullUp direncinin değeri çalışmak istediğin frekansı direkt etkileektedir.

Not:
Ayrıca şemada Optogirişi ve Çıkışındaki GND ler birleştirilmiş. Yani bu şemaya göre optoları kullanmasanda olur. :) İzolasyon yapılmamış yani.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Earthquake

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"@EarthQueke

Evet şimdi oldu. 125 KHZ de data iletmekte sorunun olmaz ancak bunu TPL521 ile değil 6n137 veya HCPL600 gibi optolar ile yapmalısın. TLP521 10KHZ civarında verimlidir.  Optodan çıkışı da şemada olduğu gibi değilde , çıkış transistörüne PullUp atarak almalısın. Çünkü atacağın PullUp direncinin değeri çalışmak istediğin frekansı direkt etkileektedir.

Not:
Ayrıca şemada Optogirişi ve Çıkışındaki GND ler birleştirilmiş. Yani bu şemaya göre optoları kullanmasanda olur. :) İzolasyon yapılmamış yani.

Çok teşekkür ederim Uğur bey.

Transistörün çalışması tarafında bir sıkıntı oluşmuyor. Transistör zaten Röleye bağlı ve röle 7 sn kadar çekiliyor. Yani röle üzerinden geçen gerilimin frekansının bir önemi yok.
Sorun oluşan kısım D0, D1. Bu durumda entegreyi 6n137 veya HCPL600 ile değiştirip toprağı ayırınca düzelecektir herhalde?

Deneyeceğim, başka öneriler varsa onları da deneyebilirim.

tekrardan teşekkürler.