Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

RB0 Kesmesi

Başlatan imcek, 19 Ekim 2008, 19:04:40

imcek

Selam arkadaşlar.Rb0 kesmesi ile ilgili donanımsal bi sorum olacak.Int0 ile yaptığımız kesme girişine harici bir voltaj kaynağı bağlayabilirmiyiz.bağlarsak kaç volta kadar bağlayabiliriz.?? ilgilenen arkadaşlara teşekkürler..

selvi

donanimdan rb0 kesmesi kullanmak icin iki bicimiyle yapabilirsiniz.rb0 kesmesi rb0 girisinin lojik olarak durum degistirmesiyle olur.eger pull up kullanacaksan rb0 girisine buton baglayarak topraga cekmelisin.butona basmadan once rb0 5v gosterir.butona bastiginda rb0 0v gosterir.bu lojik degisim rb0 kesmesi saglar(inen kenar)
diger bir yol;pullup lari iptal edersin.rb0 ayagina 4k7 direnc baglayarak sifira cekersin.butonuda 5v cekersin.butona bastiginda yine kesme olusur.bu sefer lojik 0 dan lojik 1 degisim olur(yukselen kenar).
kisaca donanimsal olarak rb0 kesmesi ya yukselen kenar yada inen kenar seklinde yapabilirsin.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

Tagli

Harici voltaj kaynağı derken yüksek voltajlı bir sinyalden mi bahsediyorsun? Bildiğim kadarıyla PIC'in bacaklarına yüksek voltaj uygulayamazsın. Yapmak istediğin şey mesela bir yerde 220 volt elektrik varsa kesmeye sokmak gibi birşey mi? Konu hakkında bilgim yok ama böyle bir durumda belki röle benzeri birşey kullanılabilir. Sonuçta arada bir çeşit yalıtım olması gerektiği kesin.
Gökçe Tağlıoğlu

mucit07

ya biraz birşeyler okusanız sevinecem

707yunus

yaklaşık 0.4 V luk bir  bir kaynak bağlarsan kesme meydana gelmez..çünkü kesme gelmesi için pinin lojik 1 olması lazım bu da 2.4 volt ve üzeridir.

0-0.4 lojik 0
0.4v<kararsız bölge<2.4 volt (burada lojik 1 veya sıfır olur.bazen kararsız bir şekilde durum değiştirir)
2.4v<lojik bir<5 veya daha fazlası(entegreye göre değişir)

imcek

Daha ayrıntılı yazayım pardon..

yapacağım devre çok küçük olacağından röle vs bağlayamıyorum.yaklasık 9 voltluk kaynağı pice rb0 girişinden nasıl verebilirim.araştırdım optokuplörle flan yapılmış.9volt girişe geldiğinde picte kesme oluşsun istiyorum.bunu en az elemanla nasıl yapabilirim.tabiki en az kayıpla:D

707yunus

iki tane 10k lık direnci seri bağla yeni gerilim bölücü yap.9 voltu dirençlere uygula ve orta ucu da rb0 a ver.

imcek

teşekkürler kardeş.Bu şekilde yapmanın pice bi zararı vs olmaz değilmi.Bir harici kesme oluşacak.ben adaptör bağladığım zaman (9v) gidip başka iş yapsın istiyorum Bu konuda bi sorun çıkmaz değilmi ??

Maxim

Alıntı yapılan: "imcek"teşekkürler kardeş.Bu şekilde yapmanın pice bi zararı vs olmaz değilmi.Bir harici kesme oluşacak.ben adaptör bağladığım zaman (9v) gidip başka iş yapsın istiyorum Bu konuda bi sorun çıkmaz değilmi ??

biraz daha bilgi verebilirseniz arkadaşlar NET cevap verebilir ,
böyle bilmece gibi oluyor da biraz .

neden RB0 int girişini kullanıyorsunuz ?
çok hızlı bir işlemmi yapılacak ?

normal giriş kullansak olamıyormu ?
örnek ,
if PortA.4 = 1 then goto bilmem ne gibi ..

imcek

normal adaptorle şarj işlemi yapmak istiyorum.normal bir cep telefonunu şarj eder gibi.normal işlemleri yaparken şarj işlemine geçsin diye rb0 ı kullandım şarj için kullandığım jack nokia nın dişi jack ı.o yüzden anahtarlama yapmıyor.şarj işleminin başladığını pic algılasın diye rb0 dan girdim.açıklayabildiysem ne mutlu bana :)

bir de şöyle bir şey var.ben pili şarj ettirirken pic e zamanı saydırmayı o şekilde şarj yapmasını istiyorum yani rb0 dan adaptorün takıldığını anlayıp örneğin 6 saat sonra şarjı kessin istiyorum .mantığı kısaca böyle.

Maxim

bence bu mantığa göre kesme ile uğraşmaya değmez ,

normal adaptör,
normal cep telefonu ,
normal şarj ,
normal işlem .

haliyle komutlarıda normal kullanın ,olacaktır bence  :)
yada olmayan ne ? o tarafa yönelelim ..

mesela ,9 voltluk girişi nasıl algılarız ??
picin girişine gerilim bölücü direnç en basiti ,arkadaşında dediği gibi ,

pic girişi ile şase arasına bir tane 5.1 voltluk bir zener ,
zenere paralel 1 tane 10k direnç ,
bunlara seri 1 tane de 10k direnç ..

normalde girişe gelecek olan 4.5 volttur, birde zener koyarak işi iyice garantiye almış olduk .

imcek

rb0 kesmesi kullanmamın amacı:

Programım çok uzun.Ben 18f452 nin hafızasının yarısına kadar geldim.
O yüzden şarj işlemi pat diye yapamam.Bir çok işlem yapıyor pic.
Harici Kesme işinin nasıl çalıştığını görmek için aynı zamanda o şekilde bişey düşündüm.Şarj işlemini otomatik yapmaktı amacım o yüzden o şekilde yaptım.adaptör nokia şarj cihazı.pil 3.6 volt ni cd. adaptör max 9v.lm 317 yi pic ile kontrol edebiliriz değil mi ? şarj işlemini sonlandırmak için.