Elektronik Dart

Başlatan shy, 02 Kasım 2008, 00:25:06

shy

Merhaba arkadaslar iyi geceler...
Mikroişlemciler isimli dersimde 2. arasinav odevi olarak "Elektronik Dart" verildi...

Okun atıldıgı bölgeye göre puanlama sistemi kurup, LCD ekranda puanı gösterilecek...

Daha önce PİC programlama ile tanısmadım ve ne yapacagımı da bilmiyorum...
Forumda aradım ancak daha once yazılmıs birsey de bulamadım...

Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım...

nthere

Attıgın okun saplanmıyacağını düşünürsek;
Dart tahtası şeklinde yapılmış bir pcbyi, aynı orjinal tahtada oldugu gibi pasta dilimleri şeklinde bölümlendirebilirsin. Bu bölme yaptıgın yerlerin iç kısmıda, baskı devrede iç içe geçmiş Gnd ve Vcc hatlarından oluşur. Spiral şeklinde baskı devre yolları olarak düşünebilirsin. Picin portu kadar yapacağın puan bölmelendirmelerini dallandırıp budaklayabilirsin.
Elindeki okun ucuda küçük saat pillerinin boyutunda bir iletken bir malzeme olur ve bu malzeme tahtada nereye çarparsa oradaki Vcc ve Gnd hatları birbirine değer ve sende bir butona basmış gibi işlem yapabilirsin.
Hatta bunu takip edip bir LCD panellede skorboard yapabilirsin.
Hazır satılan dartlar var. Amatör olan setlerin oklarının ucunda mıknatıs var bu okları kullanırsan belkide dart tahtana atılan okların saplanmasınıda saglayabilirsin aynı zamanda daha önce demiş oldugum gibi okun ucundaki kucuk iletken malzeme gorevinide yapmıs olur.

mustafa_cmbz

dokunmatik ekran mantığı ile olacak ama senin yapcağın algılatma biçimi arkadaşında dediği gibi olacak...alsında proje devre tasarım vs. açısında kolay fakat okun temas ettiği bölgeyi tasarlamak biraz zor gibi duruyor ama herşeyin bir yolu vardır...bana kalırsa areste çok rahat baskı devre çizebilirsin...bu projenin senin için pic'i öğrenme açısında sana çok faydası olacaktır...takıldığın yerlerde yardım ederiz merak etme sen...kolay gelsin..

shy

Ben şöyle birşey düşünmüştüm...
Bu perdelere takılan sineklikler var...
Sık dokunmus ince telden örgü şeklinde...
Altta büyük Tüm dart alanı kadar bu tel örgüden büyük bir parça olacak...
üstte de puanlama sistemine göre ufak tel-örgü parçaları...
ve ikisinin arasında yalıtkan bir bez gibi birşey...

Alltaki büyük tel örgüye +5v vereceğim ve üstteki parçaların da uçlarını pic e göndereceğim...

Ok battıgı zaman iletim olacak ve uygun pic in bacagına iletim geldigi zaman okun battıgını algılayacagım...

Bu şekilde birşey ya da sizin söylediklerinizi yapabilirim...

Benim asıl problemim bu tür birşeyle daha önce ugrasmadım...
Ve kodlama, pic in bacakalarından gelen bilgiyi nasıl okuyacağız, LCD ekranı nasıl süreceğiz...

Ödevi aldım ama şuan sınavlarım başladığı için araştırma kısmını 1 hafta sonrasına bıraktım...

Bu konuya benzer uygulamalarınız ya da ne yapmam gerektigini anlatan kaynagınız varsa ve gönderirseniz çok memnun olurum...

Umarım güzel bir şekilde yapar ve sitede de yayınlayarak güzel bir örnek olmasını sağlarım...

nthere

Yapman gereken şey çok basit bir pic uygulaması. Hazır bir dürü lcd uygulaması var. Ögrenmem gereken bir devre cizim programıda baskı devre yapmak. Proteus başlangıc için ideal olabilir. Dediğim gibi dart uygulamasında öenrdiğim yöntem sadece picin bir portuna baglı butonla basmaya benzer. Hangi butona basıldıysa gidip okadar puanı LCDde yazdıracaksın. Tamamen butona basayım ve lcdde göstereyim projesi. Oturup sakin kafayla bir kagıt ustune proje taslagı olustur ve ogrenmen gerekenleri madde madde yaz. Kolay bir proje hevesin kırılmasın.

ferit06

Sineklik ile kolay sonuca ulaşamayabilirsin. Eskiden Entegrelerin statik elektrikten korunması için paketlemelerde iletken özelliği olan süngerler( 3-5 mmm kalınlığında) kullanılır idi. Şimdi hala kullanılıyor mu bilmiyorum. Onlardan temin edebilirsen daha iyi sonuç alabilirsin.

codabas

bence eğer elinden geliyorsa projeni değiştir.
pic konusna yabancıyım diyorsun ve bu da baya zor bir proje
aslında tasarım açısından problem yok ama dart tahtası seni çok zolar
bende zamnında uğraştım böyle bir proje ile ama sonuç alamadım
Sakarya End. Meslek Lisesi Robot Klübü robotizm.net

shy

Alıntı yapılan: "codabas"bence eğer elinden geliyorsa projeni değiştir.
pic konusna yabancıyım diyorsun ve bu da baya zor bir proje
aslında tasarım açısından problem yok ama dart tahtası seni çok zolar
bende zamnında uğraştım böyle bir proje ile ama sonuç alamadım

Artık dönüşü yok malesef...
Benim yapacağımın doğru çalışması yeterli, yani önemli kısmı programlama ve LCD ekranda puanlamaları gösterme...
Dart Tahta kısmındaki puanlamayı tuş şeklinde yapıp el ile manuel olarak da pic e değer gönderebilirim...
tahta kısmını sonradan değişik malzemeler bularak değiştirmek mümkün olacaktır...
Sorunum programlama kısmı yani pic' e veri alıp, o veriler üzerinde işlem yaptıktan sonra LCD nin ilgili hanesinde göstermek...

Klein

Eğer tahta kısmını kendin yapman zorunlu değilse:
Oyuncakçılarda satılan elektronik dartlar var. Tabla plastikten. üzeri puanlama bölgelerine ayrılmış. bu bölgelerin altında kauçuk membran var. Hatta üzerinde yüzlerce 2mm çapında delik var. böylece ok bu deliklere saplanıyor. Elektronik devresini atıp tabla kısmınıkullanabilirsin.

http://www.zekibilardo.com/alternatif/dart.html
http://www.okculuk.com/pinfo.asp?pid=360

shy

Merhaba arkadaslar bu konuyla alakalı aşağıdaki projeyi buldum...
Kodlama kısmını kendim yapacağım ancak burada bölmelerden gelen uçlar Multiplexer' a nasıl bağlanmıs anlamadım...

http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/FinalProjects/s2005/mfc24/final%20project/Electronic_Dartboard_or_How_I_Learned_to_Stop_Worrying_and_Love_ECE_476.html