2X16 tip LCD'ye aynı satıra nasıl yazabilirim.

Başlatan mikroserdar, 16 Kasım 2008, 15:41:06

mikroserdar

while(1)   // sonsuz döngü
  {
     printf(lcd_putc,"\ SERDAR ALBAYRAK "); // LCD'ye yazi yazdiriliyor
     delay_ms(1000);
     set_adc_channel(5);   // RE0/AN5 ucundaki sinyal A/D islemine tabi tutulacak
     delay_us(20);         // Kanal seçiminde sonra bu bekleme süresi verilmelidir
     bilgi=read_adc();     // ADC sonucu okunuyor ve bilgi degiskenine aktariliyor

voltaj=0.0048828125*bilgi;   // Dijitale çevirme islemine ugrayan sinyalin gerilimi hesaplaniyor

set_adc_channel(6);   // RE1/AN6 ucundaki sinyal A/D islemine tabi tutulacak
     delay_us(20);         // Kanal seçiminde sonra bu bekleme süresi verilmelidir
     bilgi1=read_adc();    // ADC sonucu okunuyor ve bilgi degiskenine aktariliyor

voltaj1=0.0048828125*bilgi1;  // Dijitale çevirme islemine ugrayan sinyalin gerilimi hesaplaniyor

printf(lcd_putc,"\nPT1=%fC",voltaj,"\nPT2=%fC",voltaj1); // AN5 ucundaki sinyalin gerilim degeri LCD'ye aktariliyor
     delay_ms(2000);

arkadaşlar merhabalar. yukarıdaki program parçacaığını derledim hata

verdi. Ben 2x16 lcd kullanıyorum.

ilk satırda SERDAR ALBAYRAK ortada olacak şekilde.

Derleyici printf(lcd_putc,"\nPT1=%fC",voltaj,"\nPT2=%fC",voltaj1); bu ifadeyi hata kabul ediyor. Acaba nasıl yazdırabilirim.

kolay gelsin.

2. satırda. PT-1=45C ve aynı satırda 2-3 karakter boşluk olacak şekilde yanına PT-2=48C'yi CCS C'de nasıl yazdırabilirim. iki adet PT-100'ün sıcaklığını ölçüyorum. ADC kesmesi kullanıyorum ve bu değerleri lcd'de yazdırmak istiyorum.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.

mikroserdar

yukarıdaki şekilde olacak arkadaşlar. program kodunu bi öceki mesajda verdim. ilk satır ortaya SERDAR ALBAYRAK yazdım. fakat 2. satıra yazamadım. Şekildeki gibi istiyorum ama nafile :(

kolay gelsin.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.

JKramer

Alıntı yapılan: "mikroserdar"...
Derleyici printf(lcd_putc,"\nPT1=%fC",voltaj,"\nPT2=%fC",voltaj1); bu ifadeyi hata kabul ediyor. Acaba nasıl yazdırabilirim.
...
printf(lcd_putc,"\nPT1=%2.0fC  PT2=%2.0fC",voltaj,voltaj1);

Böyle tam oturuyor. Lcd 16 karakter olduğu için PT-1 ve PT-2 deki tireleri kaldırmanız gerekiyor.