IR gonderim POWER LED DİM

Başlatan cenkishan, 11 Aralık 2008, 13:54:26

aslan_korhan

Bir sorarım kimden aldığını. Bilmem söylermi.
Sipariş ile getirtmiştim zaten bende.
Elimde fazla kalmadı benimde ama sipariş vereceğim bu aralar yine...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

cenkishan

slm hocam bu entegrenin dim uclarını ortaklayıp  pic in pwm cıkısına versek mesala 5 adet mbı16650 kullandım.bunların dim uclarını birlestirdim pwm cıkısıma verdim.dim yaptıgımda 5 birden calısmasında sorun olurmu.olmaz  gibi geldi bana danısmak istedim daha once bu entegreyle calıstıgınız için.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

aslan_korhan

Sorun olmaz, çalışır. PWM girişi maks. 5V olsun yeter...

cenkishan

hocam dim ucunu kullanmazsak bir direnc veya  capasite ile saseye vermemiz gerekirmi boşmu kalmalı hocam sizide bunalttık verdiginiz bilgiler için sagolun.

aslan_korhan

PWM ucunu boş bırakabilirsin kullanmayacaksan...

cenkishan

slm hocam simdi birde led baglama problemim oldu.324 ledim var 6V 17ma ozellikli.maksimum mb16650 1.2a kaldırıyor.ben bunları resimdeki gibi bagladım 4lu seri grup 7li paralel grup ama led 324 adet olunca nasıl daha pratik baglanır.denemeye cozum bulmaya calısıyorum.

aslan_korhan

6V LED için baya yüksek bir değer. Daha düşüktür o.

5mm LED kullanacaksan MB6650 kullanman gerekmez.

Her 3 LED'i seri bağla ve yaklaşık 330ohm kullanırsan direkt 12V ile çalışır.
PIC çıkışına bir tane MOSFET bağlarsan başka bir işlem yapman gerekmiyor.
IRL540 Lojik-MOSFET kullanırsan bunun girişini direkt olarak PIC'e bağlayabilirsin.

MBI6650 ise 1W veya 3W LED kullanılan devrelerde mantıklı.

5mm'de ise böyle bir sorun olmadığından MBI kullanmak yazık olur...

erdemefe

hocam malzemeciye sordunuzmu nerden getirttiğini sizden cevap bekliyorum tekrar teşekkür ederim

aslan_korhan

Valla soramadım henüz, ama yarın ( Perşembe ) arkadaşı malzeme almaya göndereceğim. Sorduracağım...

erdemefe

teşekkür ederim bekliyeceğim eğer malzemecinizin elinde varsa 2 tanede benim için alabilirmisiniz parasını ptt havale veya eft ile gönderirim

cenkishan

hocam yanlıs anlasıldım ledler 6 ila 6.2 volt.kullanacagımız 24V 2.5A guc kaynagı .324 ledi 2 A cekecek sekilde bagladım.mbı için verdiginiz bilgiler için teşekkürler.

aslan_korhan

@erdemefe
Özel mesaj attım sana MBI6650 ile ilgili...

erdemefe

teşekkür ederim hocam baktım

erdemefe

hocam merhaba yine ben bu entegreyi istanbulda aramadığım yer kalmadı tam ümidi kesmişken Macroblock firmasının türkiye distibiritörünü aramak aklıma geldi aradım entegrenin ellerinde olduğunu öğrendim parekende veremiyeceğini söylediler parakende veren bir firma ismi verdiler o firmada sipariş üzerine getiriyormuş ordanda alamadım ve tekrar distibiritöre gittim allem ettim kallem ettim 5 tane B kodlu mbi6650yi toptan fiyatından almayı başardım neyse fazla uzattım heralde devreyi kurdum fakat şunu belirtmemde fayda var sscd206 diyotunuda bulamadım 2a schottky diyot olduğunu öğrendim onun yerine elimde olan 3a schottky mbr360 diyodunu kullandım birde giriş kondünü 100u çıkıştakinide 22u kullandım direncide 1050 ma sabitleyeceğim için B kodlu entegre için 0r33 1watt seçtim voltajı yavaş yavaş artırdığımda akım 600ma den başlayıp 1a kadar çıkıyor 8.7 voltta tam 1a oluyor fakat voltajı daha fazla artırdığımda 1a yavaş yavaş düşmeye başlıyor 12vda 500-600ma falan oluyor oysaki ben akımı sabitleyip voltajın değişken olmasını bekliyordum yani 8.5voltta 1a çekiyorsa voltajı 24ede çıkarsam 1 a çekmesini istiyordum bir yerlerde hatamı yapıyorum yoksa entegre bu şekildemi çalışıyor

NOT:(ledlerim 6 tane 1w power led 2şer seri 3 tane ikili seride birbirine paralel bağlı)

erdemefe

hocam bir cevap vermediniz yardımınızı bekliyorum