malzemenin datasini bulmam lazim

Başlatan salim ALTIN, 22 Aralık 2008, 11:39:04

salim ALTIN

Merhaba
Bir BLDC motor uzerinde hall effect sensorler var ve bozuk. Bu urunler 3 bacakli BC237 transistor kasasi tarzi bir pakette ve uzerlerinde yanlizca    40A   619-LF yaziyor.
Bu sensorler hangi firmanin olabilir. google aramasinda bir sonuc cikmadi. bu tip motor tamiri ile ugrasip karsilasmis olan varmi. Bana bu sensorun ozellikleri lazim. Yerine yeni sensor takmaliyim motorun calisabilmesi icin.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

timpati

3 hall effect'in besleme bacaklarının ortak olup, dışarıya toplam 5 kablonun çıkması gerek (2 besleme+3 çıkış). piyasadan alacağın herhangi bir (3 bacaklı tabii, 4 olanları değil) HE Transistörle deneme yapmanı öneririm, büyük olasılıkla çalışır.
why mr. anderson, why ?

sezgin05

Salim ustam HDD motorlarında mutlaka Half Effect sensör bulunur.3 bacaklı olanlarınada rastladım.Denemek lazım...

xenix

Disket sürücülerin içinde de var, daha önce söküp kullanmıştım. Şu ana kadar açtığım HDD ler içinde göremedim. Şimdi masamda bile bi tane açık var, hall effect sensörü kullanmamışlar. Motorun ürettiği gerilimi ölçerek rotor pozisyonuna karar veriyorlar.

xenix

Elfa ve Farnell kataloglarında özellikle Allegro nun HE sensörleri var.

sezgin05

Evet ustam  dalgınlıkla FDD yerine HDD yazmışım düzeltiyorum..