float tanımlama ccs de nasıl olur

Başlatan fractal, 29 Aralık 2008, 16:28:28

fractal

arkadaşlar ccs ile 18f452 pic kullanıyorum ama.float tanımlayamadım.

float x;

x=13.67;

diyorum ama proteus tan baktığımda float hiç bi değer almıyor.neden acaba?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

parda

Merhaba
Proteus dan nasıl bakıyorsunuz acaba ?
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

fractal

proteusta simülasyon yaparken step modu varya ona tıkla.sonra işlemci üstüne gel sağ tıkla en altaki işlemcinin adı yazan yere gel onun üstüne gelince pencere açılıyor oraya geldiğinede bir sürü secenek çıakcak karşına işlemcinin program akışını görmek istiyon ram rom u görmek istiyon orda var.ben veriables U1 işaretledim .ozaman yanda tablo çıkıyor orda tüm değişkenlerini ve değerlerini ve nasıl değiştiklerini görebilirsin...

parda

x değişkenini bir tam sayı ile matematiksel işleme tabi tutup tekrar x e yüklüyor olabirmisiniz. Eğer sadece yazdığınız kadarsa kodunuz optimizasyon da x değişkeni silinebilir. proteusun debug da hex kodunuzdan yola cıkarak float bir değişkenin değerini göstermesi beni şaşırttı (proteusu kullanmayalı çok oldu)birde derleyicinin debug ile bakabilirsiniz. Ortada devre ve devrenin bir arayüzü var ise (LCD, RS232 vb.) ordan bakmak en temizidir. diye düşünüyorum.

Kolaylıklar.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

fractal

her yere baktım ama sanırım bu proteustan kaynaklanıyor.diğer değişkenlerin nasıl değiştiğini ve değerlerini görebiliyor.bu float ve double türlerinde olmuyor sadece.bu cof dosyasıyla ilgili bişeyler söylüyor help dosyasında tam anlamadım.bu işe bir cözüm bulamadım...nasıl cözeceğimi bilmiyorum...

fractal

anlatmak istediğim resimde daha iyi görebilirsin.burda bir int gibi değişkeni görebiliyorum kaç olduğunu ama float görünmüyor...

http://www.resimupload.com/ds113532077_float.html