serın2 komutuyla beraber buton taraması yapma_?

Başlatan mustafa_cmbz, 30 Aralık 2008, 18:57:11

mustafa_cmbz

ALARM_KURULU:

HIGH SIMU_LED
SERIN2 GIRIS,1646,[WAIT("CMBZ"),BILGI]

IF BILGI=20 THEN ALARM_KAPALI  ' ALARM KAPALI 
IF PIR=1 THEN ALARM_CALISTIR

GOTO ALARM_KURULU

arkadaşlar ufak bir alarm devresi yapmak istiyorum..ama yukarıda ki komutlar ile isteidğim şeyi yapamıyorum...

koddan da  anlaşılacağı gibi serin komutuyla kapatma bilgisi beklerken aynı anda da sirenleri çalıştırmak için sensörden gelecek olan 1 bilgisini devamlı olarak taramalıyım fakat bu şekilde yaptığımda kumanda dan gelen bilgiyi alıp programı dallandırabiliyorum ama sensördeki değişimi algılayamıyorum...

hem bunun sebebini öğrenmek istiyorum hemde nasıl bir çözüm getirebiliriz onu öğrenmek  istiyorum....biliyorum çok basit şeyler de takılıyorum ama öğrenmeden de geçmek istemiyorum...kolay gelsin...

Cenk_Unur

Sorununu yanlış anlamadıysam,

SERIN2 GIRIS,1646,[WAIT("CMBZ"),BILGI]

Serin komutunda WAIT kullandığın için CMBZ bilgisi gelmediği müddetce bu satırda beklemede kalıyor.

mustafa_cmbz

çok teşekkür ederim hocam bazen ufak şeyler gözümden kaçıyor aslında help te yazılanları okusaymışım çözecekmişim...tekrardan teşekkürler...kolay gelsin....

ete

Her ne kadar iyi çalışmaz isede araya birde timeout zamanı ile zaman sonunda gideceği etiket ismi koyarsan faydalı olabilir.
Örneğin 100 ms bilgi gelmesini beklesin ve bu süre sonunda gelmez ise ATLA isimli etikete geçsin.

SERIN2 GIRIS,1646,100,ATLA,[WAIT("CMBZ"),BILGI]

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mustafa_cmbz

kesin çözüm bu olsa gerek :D çok teşekkürler hocam..

enrique_iglesias

maalesef bu kesin çözümde değil :( hala çözebilmiş değilim ben bunu göreceksin yine çakılıp kalacak o serin2'de rx pinindeki gürültüler herdefasında o timeout süresini sıfırlayacak yani veri geldi sanıp bakacak değilmiş bidaha timeout süresi kadar bekleyecek...Bu iki picin haberleşmesinde hiç sorun değil ama rs485 ve rf haberleştmesinde programın çakılıp kalıyor ve sonraki komutları işlemiyor.....

rs485 hatta bağlı olduğu sürece çalışıyor ama hat kablosu çıktığında koptuğunda veya hatsız çalıştırdığında serin2 duruyor.

rf haberleşmesindede pine sürekli gelen gürültü yüzünden çakılıyor...