PIC ile Dijital PID kontolör

Başlatan kostebek, 19 Ocak 2009, 19:36:41

kostebek

Arkadaşlar PIC ile normalde OPAMPlar ile gerçekleştirilebilen İdeal Türev integral alıp kazanç yapan PID kontrolör tasarlanabilir mi? Böyle örnek bulabilir miyiz?

Örnek olarak PID ile bir motorun hızını belirli seviyede tutmak istiyorum?

wosvol

arkadaşım şimdi sen benim ikinci dönem bitirme ödevimden bahs etmişsin:D microchip firmasının 16F684 ile yapılmış PID controllü pendulim devresi mevcut internette mevcut olması lazım

Tagli

Alıntı yapılan: "wosvol"arkadaşım şimdi sen benim ikinci dönem bitirme ödevimden bahs etmişsin:D microchip firmasının 16F684 ile yapılmış PID controllü pendulim devresi mevcut internette mevcut olması lazım
Söz konusu belge burda.

Burda da 18 serisi PIC kullanılarak yapılmış bir örnek var.
Gökçe Tağlıoğlu

nthere

Opampla yapmak mümkün. Geçen sene bir arkadaşımın bitirme projesiydi bunu dijital olarak gerçekleştirmeye çalışmıştık fakat proje benim olmadıgı için hepsini yapmamıştım.
Basit 3 tane opampla işini halledebilirsin. Biri türev alan biri integral alan biride oransal çalısan bir opamp olacak. Ararsan kesinlikle bir sonuca ulaşırsın fakat bunu yazılımla yapıp PIDde ki Kp Ki Kd kat sayılarını keypadden girmek çok daha profosyonel bir çözüm olacaktır.

wosvol

ne gerek varki zaten tek opampla PID devresi yapmak mümkün arkadaşımın yukarda verdiği an094 yanılmıyorsam ordaki devrede opampın biri comparatör biri PID olarak kulanılmış angle pot dediği illetse sonsusz pot