Ledleri Sürmek (Çoklu şeklide)

Başlatan poweruser, 19 Şubat 2009, 09:56:18

poweruser

Merhaba Arkadaşlar.

Elimde PIC16F628A ile yapılmış animasyon devresi var PIC in cıkışlarına 2 adet ULM2003AC baglı ledlere cıkış bunlardan verilmiş.(entegre çıkışı + Direnç + Led lerin (-) uçları)
Çıkışına 11 led baglanıyor şuan her çıkışta birer led var fakat ben bu çıkışlara en az 60 ila 100 led arası led baglamak istiyorum sanırım cıkışlarına transistör baglamam gerekiyormuş nasıl yapabilirim.?

Logan

Öncelikle aramıza hoşgeldin poweruser. Gönderdiğin mesajda ULM2003AC yazmışsın. Sanırım ULN yazacaktın ve yanlış tuşa bastın( Öyle olduğunu varsayarak konuşuyorum). Aradaki entegreyi kaldırarak, o kadar ledin çektiği akımı hesaplayıp ona dayanacak NPN tip bir transistör ile halledebilirsin. Elindeki projenin devre şemasını ve programını gönderirsen daha kolay olur.Kolay gelsin.
İmza.

poweruser

Alakanız için teşşekürler öncelikle evet N olucakmış ..

Devrenin şemasını ekledim

sebo

her çıkışa 60-100 tane led bağladığını düşünürsek bu ledleri sürmenin değişik yolları var. kullanacağın ledlerin rengide önemli çünkü çalışma gerilimleri fark ediyor.
  220v ac gerilimi doğrultursan 310v dc elde edilir. ledleri seri bağlayarak 18 er tane falan (beyaz led için) bu şekilde yapabilirsin.
  her 5 tane ledin + ucunu birleştirip +12v verirsin tabi çok yüksek akımlı güç kaynağı lazım olacak bu durumda.
 diğer bir seçenek her ledin + ucuna direnç bağlarsın o şekilde sürersin. tabi bunları yaparken ledlerin parlaklığına göre deneyerek bulup o şekilde yapman daha iiyi olacaktır. daha farklı yollarda var sen maliyetine göre istediğin yolu seçersin.

Logan

ULN2003 ile bunu yapman olanaksız. İlk olarak 100 adet ledin çektiği akımı hesaplayacaksın. Eğer 20 ma'lik standart bir led kullanırsan aşağı-yukarı 2.5 A'lik güç kaynağına ihtiyacın var. Gerekli beslemeyi sağladıktan sonra, bütün ledlerin önüne ön direncini koyup anot bacaklarını + beslemeye vereceksin ve her grub ledin katod bacaklarını birbirine bağlayacaksın. Son olarak aşağıdaki devre şemasını baz alarak katod uçlarını transistörlere bağlayacaksın.

İmza.

Ankaralı

Sanırım reklam panosu yapıcaksınız.Özetleyeyim.

1.)Tarama yöntemi yapabilirsin.Daha az akımla halledersin.

2.)Ledlere +12V verip 5er adet seri yapıp her blok 20mA akım çekeceğinden (ulnnin bir çıkışında 500mA çekersin) 5erli bloklardan teorikte 25 adet blok sürersin yani 125 adet led  :lol:  Sanada zaten 100 adet yeterli dediğim gibi 5erli gruplarla 20 adet grup yaparsan(gruplar kendi aralarında paralel) ve yazılımda tarama da kullanırsan tabiri caizse 12V/3 A lik bir adaptörle çatır çatır çalıştırırsın...Ben yaptım aynı yöntemi.
@ NEXYS2

vebsel

transistörler 2.5 ampede oldukça ısınır . bence bunları sürmek için mosfet kullan yanlız dikkat et kullanacagın mosfetin gate treshold voltajı 5 volt yada daha az olsun yoksa daha az ısı üreteceğiz derken daha fazla ısı üretmeyelim.