I2C Repeated Start

Başlatan LukeSkywalker, 19 Şubat 2009, 15:25:23

LukeSkywalker

Arkadaşlar bu repeated start ne için kulanılır? Açıklayıcı bilgi verirseniz çok sevinirim. Çünkü yazdığım programlarda I2C'yi hiç kullanmıyorum ama simülasyonda çalışıyor veri alma ve veri gönderme? Gerek yok mu bu repeat olayına?

controller

iletişimi kesmeden adresi ve okuma/yazma modunu değiştirmeni sağlar. i2c hattına sadece bir cihaz bağlı ise normal start veya repeated start olması birşeyi değiştirmez.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

Tagli

Mesela DS1307'den okuma yaparken önce okunacak adresi göndermemiz gerekiyor. Start + Cihaz Adresi (Yazma) + RAM Adresi + Repeated Start + Cihaz Adresi (Okuma) + [Gerektiği kadar byte okunur] + Stop şeklinde mi yapmamız gerekiyor? Ben repeated start'ın ne işe yaradığından emin olmadığım için onun yerine stop + start kullanmıştım. Hat üzerinde sadece DS1307 vardı ve sorun çıkmamıştı. Bu şekilde stop + start kullanımının sorun çıkaracağı durumlar da olabilir mi?
Gökçe Tağlıoğlu

M_B

merhaba
Repeated Start  daha iyi anlamak için
ST24CXX eprom datasheet ini  okumanızı  
veya aşaıdaki linki inceleyin

http://www.antrak.org.tr/gazete/122003/ziya_erdemir.htm
adresini incele Ziya hocamız cok guzel acıklamıs.
Kolay gelsın
M_B

Not: Repeated Start  demek
yeniden start komutu veriyor.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

LukeSkywalker

Yani adres bilgisi veya okuma yazma bilgisi değiştiğinde stop yerine kullanabiliriz öyle mi?

controller

Alıntı yapılan: "Tagli"Mesela DS1307'den okuma yaparken önce okunacak adresi göndermemiz gerekiyor. Start + Cihaz Adresi (Yazma) + RAM Adresi + Repeated Start + Cihaz Adresi (Okuma) + [Gerektiği kadar byte okunur] + Stop şeklinde mi yapmamız gerekiyor? Ben repeated start'ın ne işe yaradığından emin olmadığım için onun yerine stop + start kullanmıştım. Hat üzerinde sadece DS1307 vardı ve sorun çıkmamıştı. Bu şekilde stop + start kullanımının sorun çıkaracağı durumlar da olabilir mi?

multimaster sistemlerde repeated start kullanmazsanız çakışma olabilir.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.