PIC de cikis olarak 3 volt vermek

Başlatan rck8942, 20 Şubat 2009, 18:37:59

cetinkaya

slm arkadaslar PIC de bildigimiz gibi cikis olarak ayarladigimizda direk 5 voltu bizlere veriyor ve herhangi bir led yaniyor peki biz bunu direk 3 volt verdire bilirmiyiz ?? hemde cikistaki ledler ön direnc baglamamiza gerek kalmaz yoksa bu konuda yanlis mi düsünüyorum siz ne dersiniz acaba
saygilar

vebsel

ledler ön direnç olmadan çalıştırılmaz  ömürleri azalır diye biliyorum
ama çokta emin değilim .pic'i 3 volt ile de çalıştırabilirsin .

cetinkaya

ben PIC i 3 voltlan calistirmak istemiyorum cikis olarak hep mesela 3 volt almak istiyorum olay bu normalde 5 volt veriyor ya 5 volt yerine 3 volt almak istiyorum veya 2 volt bunu yapa bilirmiyiz ?

mustafa_cmbz

pic'in çıkışna bir direnç ve bir tane 3.2v zener atarsan istediğin şekilde 3v çıkış alabilirsin...iyi çalışmalar...

nthere

Benim sorumda benzer olsun.
Pic 32 kullanacağım bitirme projemde ve bir çok hat için picin 3.3v çıkısını yolun diger ucunda 5v ile kullanmam gerekecek. Mesela TTL başka bir entegreye bagladıgımı dusunun. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

cetinkaya

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"pic'in çıkışna bir direnç ve bir tane 3.2v zener atarsan istediğin şekilde 3v çıkış alabilirsin...iyi çalışmalar...

ya benim demek istedigim buda değil anlatamadim galiba direk olarak 3 volt verebilirmi pic ben hic bir sey ayriyeten yapmassam

mustafa_cmbz

pwm ile verebilir...ama nerede kullanmak istediğine bağlı...ama direkt olarak 3v verecek bir komut yok....yada en iyisi sen kullanacağın pic'in lf miydi lv miydi tam hatırlamıyorum o serisinden bulabilirsen 3v çalışabilirsin...iyi çalışmalar...

Maxim

Alıntı yapılan: "rck8942"
Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"pic'in çıkışna bir direnç ve bir tane 3.2v zener atarsan istediğin şekilde 3v çıkış alabilirsin...iyi çalışmalar...

ya benim demek istedigim buda değil anlatamadim galiba direk olarak 3 volt verebilirmi pic ben hic bir sey ayriyeten yapmassam

veremez ..

pic digital çalışır ,
çıkış ya 1 dir
yada 0

bu da besleme neyse çıkıştan onu alırsın demektir .
besleme nedir ? +5 voltmu ?
o zaman çıkıştan ya 5 volt alırsın yada 0 volt .

besleme 3.3 voltmu ?
o zaman çıkıştan ya 3.3 volt alırsın
yada 0 volt .

olay budur.

ama çıkıştan pwm sinyali alır ,
sonra bunu bir direnç üzerinden geçirir ve kondansatör takarak 3 volt dc çıkış alabilirsinde ama sorunun tam cevabı yukarıda yazdıklarım sanırım ?

cetinkaya

tesekkür ederim cevabiniz icin duymak istedigim buydu

ilker_32

Bu kodla pic'ten söylediğin değerdeki voltajı alabilirsin.

W registerine yüklediğin değeri değiştirerek voltajla oynayabilirsin.

Yanlız kodu proteus'da simüle edemesin. Devreyi gerçekte kurarsan çalışır.

Nerede kullanacağını bilmiyorum ama başka yöntemi denesen daha iyi olur gibi.

Kolay gelsin.

LIST P=16F84A

INCLUDE "P16F84A.INC"

__CONFIG _CP_OFF & _WDT_OFF & _PWRTE_OFF & _XT_OSC  

;****************ATAMA DEĞERLERİ******************

IS EQU h'0D'                  

BEK EQU h'0C'

SAYAC EQU h'0E'

ORG h'00'

;****************ANA PROGRAM**********************

BASLA

BSF STATUS,5

CLRF TRISB

BCF STATUS,5

CLRF PORTB

MOVLW h'60'

MOVWF IS

MOVLW h'C0'

MOVWF BEK

TEKRAR

BSF PORTB,0

MOVF IS,W

CALL GECİKME

BCF PORTB,0

MOVF BEK,W

CALL GECİKME

GOTO TEKRAR

GECİKME

MOVWF SAYAC

DONGU

DECFSZ SAYAC,F

GOTO DONGU  

RETURN

END

erhanzeynel

Arkadaş yanılmıyorsam picin pininden direkt 3V alıp, arada hiçbirşey kullanmadan led yakmak istiyor.

Kaç adet led yakmak istediği de meçhul. Eğer çoklu led kullanacaksa bunlar da paralel olacak sanırım.

Eğer birden fazla led yakmayı düşünüyorsanız ledlerin çekeceği akımı ve Pic'in kullandığınız bacaktan verebileceği max. akımı göz önüne alınız.

ywzslm

birçok üyeninde dediği gibi pic digital olarak çalışır 5 yada 0 volt buna göre 1 yada 0 olarak kapı hazneder fakat girişe 3.3 uygularsan logic kapılarda pic te bazı sorunlarla karşılaşabilirsin diye düşünmekteyim kolay gelsin
olgulardaki olgunluk biziz