PS/2 Mouse Pic haberleşmesi sorunu..

Başlatan Cenk_Unur, 25 Şubat 2009, 09:46:31

Cenk_Unur

Merhaba arkadaşlar sorunumla alakalı forumda birçok başlık var ama istediğimi gerçekleştiremedim.

Yapmak istediğim  mouse hareketlerine göre picin  değişik işlemler yapmasını sağlamak.
Bu amaçla haberleşmeyi  test edebilmek adına  mousedan gelen değerleri görmek için 2*16 lcd devresi kurdum ama hiçbir bilgi alamıyorum.
Forumlardaki metodları denedim. En son aşağıdaki PS/2 Klavye test programınıda denedim. Elimde PS/2 klavye olmadığından devrenin doğruluğunu deneyemedim direk  mouse bağladım.
PS/2 protokolü standart ise bu programdada mause hereketleri sonrasında ekranda birşeyler görmem gerekmezmi?

Pic-PS/2 haberleşmesi ile farklı önerisi olan varmı?

Ayrıca bildiğiniz proteusa ekleyebileceğim  PS/2 mause veya klavye lib. varmı?

http://picproje.org/index.php/topic,7434&highlight=shiftin

Alıntı yapılan: "cobra07"klavyeden veri okumak için kullandığım kodlar, belki birinin işine yarar.

reg var byte
veri var byte
dvm var byte
clk var portb.5
kdata var portb.4
pause 1000
lcdout $fe,1,"PS/2 KLAVYE TEST"
PAUSE 1000
rx:
gosub clock:
if reg=1 then goto rx
if reg<10 then  
veri=veri>>1
veri.7=kdata
endif
if reg>10 then
pause 200
lcdout $fe,1,veri
PAUSE 200
reg=0
endif
goto rx
clock:
if clk=1 then dvm=0:goto clock
if dvm=1 then clock
if clk=0 then
reg=reg+1
dvm=1
endif
return
end

ibo1973

merhaba ps2 klavye lcd uygulaması burada mhk hocamızın çalışması olarak var çalıştığına kefilim ben çalıştırdım

http://picproje.org/index.php/topic,4607&highlight=

Cenk_Unur

Onu da denemeye çalıştım ancak kullandığım pic 16f48A buna göre gerekli düzenlemeleri yapıp derledim ama pic kapasitesi yetmiyor. Programda türkçe karakterler ve koda karşılık gelen harfi bulma ile ilgili kısımları iptal edip derlediğimde kapasite yetdi ama programı çalıştırdığımda yinede herhangi bir iletişim bilgisi alamadım.
Belkide iptal ettiğim yerler yüzünden program çalışmamış olabilir. Gelen cevaplara göre bir sonuç alamazsan  16 F877 alıp programı deniyecem.

Teşekkür ederim.

Tagli

Klavye ve farenin aynı şekilde çalıştığını söylemek pek doğru olmaz. Gönderdikleri veri paketleri ve bunların anlamları çok farklı. Ayrıntılı bilgiye bu siteden ulaşabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu