AC de tasarruf lamba

Başlatan cenkishan, 02 Mart 2009, 20:54:49

cenkishan

slm arkadaslar evdeki tasarruflu floresan sık sık bozulunca bir tanesini ledli yapıp denemek istiyorum.Girişte 220 AC yi bir kutupsuz kondansatör ve direnç ile zayıflatıp sonra DC doğrultup varistör ile fazla voltaj artımını önleyip,filtreleme ve akım sınırlayıcı direnç ile işi bitirmek istiyorum.Girişte kullanılan kondansitör ve direnç değeri ledlerden çekeceğimiz akıma göre değişiyor. XC=   1/2x3.14xFxC den kapasitif reaktansı buluyorum.Tam emin olmadan AC de led denemek istemiyorum

Ledler değişik tip 6V 35 tane seri bağlarsak 6x35=210V
Çektiği akım=20ma
220V x 1.41 =doğrultucudan çıkarken oluyor. 310 V DC
310V-210V=100V   100V / 20=5   Direnc degeri
Bu değerlere göre girişteki kondansatör ve direnç değerleri formülize edersek neler olmalı.Bunlardan emin olalımki diğer arkadaslarda elinde ledlerle patlamasın.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

wosvol

cenkishan

buraları gezdim.Ama ezbere değilde bilerek yapmakta fayda var.
Z=1 / 2x3.14x50hzx00000022=14468,3 ohm
I max=v/z=220 / 14468,3 ohm=15ma
gibi çıktı bu sekilde yine kendim yazdım konuyu kendim cevap verdim.

timpati

konuyu sadece analitik (veya cebirsel) olarak değil biraz da grafiksel olarak incelemekte yarar var. çünkü teorik hesaplarında önemli bir eksikliğe parmak basmak gerek; bulduğun 310V'luk değer, sinüsün tepe değeri. devre dizaynında bu tepe değerini koruyabilecek önlemler almamışsan yaptığın hesaplar abartılmış değer olarak kalacak çünkü sinüs 0V'a doğru da yaklaşacağından çıkan değer, yük altında sadece ortalama değer olacaktır, bu da akımın (dolayısyla parlaklığın)hesaplananın altında olacağı anlamına gelir.

bu arada 6V'luk led nasıl bir şey?
why mr. anderson, why ?

bymrz

Alıntı yapılan: "cenkishan"slm arkadaslar evdeki tasarruflu floresan sık sık bozulunca bir tanesini ledli yapıp denemek istiyorum.Girişte 220 AC yi bir kutupsuz kondansatör ve direnç ile zayıflatıp sonra DC doğrultup varistör ile fazla voltaj artımını önleyip,filtreleme ve akım sınırlayıcı direnç ile işi bitirmek istiyorum.
quote]

Arkadaşım senin amacın aynı zamanda enerji tasarrufu ise yanlış yoldasın... Seri kondansatör, direnç vs yöntemi verimli bir yöntem değil enerji bakımından. Pasif şekilde yapmamalısın bu işi...

En basitinden çıkışta bağladığın ledlerin toplam harcadıkları gücü hesapla.
Mesela 1 led için 3.2*0.02 =0.064 W...

50 led bağlasan misal olarak, etti m, sana 3.2 W... Tamaaaamm 3.2 W lık tasarruflu bi cihaz elde ettik. Ama birde AC tarafa bir Wattmetre bağlayarak ölç tüketilen gücü.. Arada uçuk bi fark olacak elbette..

Çözüm ise smps tarzı(yüksek verimli-sabit akımlı) AC-DC çeviriciler kullanmak...

Kolay gelsin...

cenkishan

arkadaslar konuyu acmamdaki amac tasarruf değil AC gerilimde led sürülürken başta zayıflatmak için kondansitor degerleriydi.Bu konuyu burda işlemekti.ben de onu biraz formulize calısıp buldum.Watt  degerleri tabikide önemli ama bu degerleri cıkarmak cok basit.Yoksa net te bir suru devre var yap delikli pertinaksa geç.Önemli olan ezbere yapmadan gercek degerleri gorerek devre kurmak