Pic ile frekansı ayarlanabilen osilatör

Başlatan Silberhaar, 06 Nisan 2009, 10:58:54

Silberhaar

Basit bir şekilde yapılabilinecek (mümkünse 16f84 veya 16f628 ile)
bir tuşa basarak frekansın arttırılmasını,diğer bir tuşa basarak eksiltilmesini mümkün kılacak bir proje yapmak istedim.(....100 khz kare dalga)
      Aramalarım sonuçsuz kaldı, benzer projeler var motor devri ayarı gibi ama onlarda Pwm şeklindeler.kendi çabalarım netice vermedi.
      Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

mucit07

slm  oncelikle hangi dili kullanıyorsunuz  bununla baslamak gerekir.  eger c kullanıyorsanız  yardımcı olurum

msn adresim marvelm@w.cn

Silberhaar

Aslında asm ve picbasic ten biraz anlıyorum ama c ile yazılacak bir programda işimi görür.selamlar

mucit07

hocam  soyle soyleyem bir tane timer kuracan  timer degerinle a
oynayarak  bir i/o portnu  toggle calıstırak   yapılır kabaca  şimdi biraz işim var aksam üstü yaprız birlikte

aliveli

Silberhaar

aliveli kardeşime teşekkürler amacım sadece ayarlı osilatör yapmak değil aynı zamanda pic bilgimi arttırmak.mucit07  kardeşimdende vakit bulursa yardımını bekliyorum.bu arada karıştırdığım kitapların ışığında benzer bir program buldum.Fakat frekansını yükseltme imkanım olmadı ona bir göz atarsanız sevinirim.(16f84a, 4 mhz kristal kullandım)

Include "bs1defs.bas"

YUKARI   VAR   PortA.1
ASAGI   VAR   PortA.2
CIKIS   VAR   PortB.0
TRISB=%00000000   
TRISA=%00000110   
PORTB=0         
W0 = 500      
Low   CIKIS      
arttir:   
If (YUKARI = 1)  OR (W0=40000) Then azalt  

W0 = W0 + 1
azalt:
If (ASAGI = 1)  OR (W0=0) Then pulse    

W0 = W0 - 1
pulse:
Pulsout CIKIS, W0   
   Pauseus   1         
   Goto arttir
   end

aliveli

gene pwm kullanman gerekir. butonlarla da bölücü değerlerini değiştirirsin

dombilik

Proton plus da bulunan FREQOUT komutu sanırım senin işini
görebilir.Programın helpinde örneklemeler mevcut..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

erhanzeynel

eğer yüksek değerli frekanslara (5MHZ ve yukarısı) ulaşmak istiyorsan PLL osilatör kullanman gerekiyor. 7001 i bir araştır istersen.

Silberhaar

öyle yüksek frekanslara kadar çıkmak istemedim yaklaşık 100 khz e kadar çıkabilirse yeterli olacak.