siemens s5 yardım

Başlatan fractal, 07 Nisan 2009, 14:55:45

fractal

arkadaşlar siemens s5 plc de sorun var.projeyi takip ettim plc geldim.programıda var.bilmiyorum bu plc bağlanıp online olarak izeleme imkanı varmı yokmu...

programların yazılı olduğu dökümnaları incelediğimde.sayfalarca ladder olarak yazılmış sayfa var.ama nedense hep f10.2 ...f100.7  gibi hepsi f ile başlıyor.bunda hiç giriş çıkış yokmu?hangisi giriş hangisi çıkış nasıl anliyacağım...anlamadım....birde manulinde daha kolay plc programlamak için yapılmışmış...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

demek istediğim hep file başlıyor.bunda hiç örnek i0.1 yada q0.3 gibi bişey yok.hep f0.4 gibi bu f nedir..sayflarda hep böyle...

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

F0.1 yazan yerler m hafıza röleleri E ile başlayanlar girişler.

fractal

20 sayfa n var nerdeyse hepsinde fden başka birşey yok.t ler var timer .ama ne Q ne İ neden E var.1993 yazılmış program.

omenek

Girişler ve çıkışlar bayt olarak İB  QB   kullanılıp işlem yapılmış olabilir

Salih

Siemens PLC programlarının Almanca versiyonlarında sembol harfleri
farklı oluyor.
E -> Giriş
A -> Çıkış
F -> Memory Bitler

fractal

arkadaş byte olarak demişya son sayfalarda dw qw gibi şeyler vardı..ben bu plc nasıl bağlanırım.bağlansam online olarak görebilirmiyim.hangi programlar lazım.kablonun usb bağlantısı varmı?

Salih

S5 ler ile çalışmadım. Ama en azından şu bilgileri verebilirim.
Siemens firmasından S5 plc programlama kablosu almak zorundasın.
Şimdiden söyleyeyim kablolar pahalı.
Program olarak Siemens Simatic Step5 V7.11 programını kullanabilirsin.
Bu versiyon Windows ortamınıda destekliyormuş.

fractal

anlaşılan bu iş çok cetrefilli.ama olmasıda gerekiyor..

efe1409

Sendeki program çıktısını görebilirsek yardımcı olabilirim.
Step5 bilginin seviyesi nedir?
Elinde ne gibi donanımlar var?
Problemini tam olarak tanımlayabilirmisin?
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

tnen

PLC ye neyle bağlanmak istiyorsun. Eğer PG varsa PG den PLC ye direkt kablo ile bağlanabilirsin. Herhangi bir PC ile bağlanacaksan iki secenek var ya bir çevirici alacaksın yada aradaki çeviricinin işini yapacak bir çevirici yapacaksın. Kullanacağın programda siemensin s-5 plc ler için programı.