AC220 Filtresi

Başlatan camby, 08 Haziran 2009, 19:00:43

camby

Bu devrede 220 AC yi trafoya vermeden önce filtre yapılmış. Sormak istediğim hat filtresi nedir ne işe yarar , hat filtresi ile ilgili döküman bulamadım  , ezbere kullanmak istemiyorum. Ne kadar etkilidir illa kullanmak gerekir mi ?

Ayrıca kullanılan varistör için de aynı sorularım var. Ne kadar güvenilirdir , üzerinden geçecek akımlara dayanıklımıdır , ömrü ne kadardır? Tranzorb diye bir eleman gördüm , Varistörlerin yerine kullanılabilir mi?

Bu devre sonrasında pic , opamp ve birkaç röle çalıştıracağım , önemli nokta ise bu devre çalışmaya başladıktan sonra 2 sene boyunca hiç durmadan  sorunsuz bir şekilde çalışması gerekli.
Yorumlarınızı bekliyorum , Kolay gelsin..

teknikelektronikci

bence sorunsuz bir elektronik kart icin, ideal bir devre ama yerine göre gereksiz de gelebilir bence. eleman hesaplamalari ve toleranslari düzgünce yapilmis ise bence bir sorun cikarmaz bu devre rahatlikla kullanabilirsiniz

varistör icin  http://tr.wikipedia.org/wiki/Varist%C3%B6r   burda yeterli bilgi var bence ama hocam benim sahsi görüsümdürki bu devre elemanlari ile ugrasacaginiza 3 asagi 5 yukari ayni fiyat olan 5 veya 12 volt smps alin daha sagliki olur zaten sonucta onlarin icindede buna benzer filtre devreler var kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

camby

tüketimim 2-3W ama?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "camby"tüketimim 2-3W ama?

hocam düsükmüs valla bu duurmda gercekten smps degmez hocam bence bu devre isinizi görür ki sorun cikartacagini sanmiyorum kaliteli malzemeler ile 2-3 sene rahat kullanirsiniz diye düsünüyorum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

camby

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
Alıntı yapılan: "camby"tüketimim 2-3W ama?

hocam düsükmüs valla bu duurmda gercekten smps degmez hocam bence bu devre isinizi görür ki sorun cikartacagini sanmiyorum kaliteli malzemeler ile 2-3 sene rahat kullanirsiniz diye düsünüyorum
teşekkür ederim yorumunuz için , ayrıca sizce smps kullanmak min kaç watt kullanmak gerekir? avantajları nelerdir?
Alimünyum kılıflı gerilim regülatörleri yada transistör güçlendirmeli regülatör çözümleri tercih edilmelimidir?

teknikelektronikci

hocam 2-3 wat icinde smps kullanabilirsiniz 5 watlik smps lerde var ama onlar aliminyum kutu icinde olmuor ve connectörelri olmuyor. aliminyumlu olanalrin bir defa güvenlik bakimdan avantaji var en azindan ana kartinizda 220 volt dolastirmiorsunuz sonrasinda aliminyum soguruculu olunca yaz sicagindan da etkilenmiyor ama siz fazla ve özelikle ani akimlar cekmiyeceksiniz ( anladiigm kadari ile) bu gibi duurmalrda smps ler biraz daha iyi oluyor en azinda daha verimli

hocam aliminyum sogutuculu gerilim regülatörlerine 7805 icin konusursak pek güvenmiyorum ben ama size tavsiyem su ollabilir ki smps alacaginiza smps mantigi ile calisan gerilim regülatörleri(7805 kilifi gibi) var hem saglam da akim cekebiliorsunuz 78 serisinde 1 amper yazsada 1 amper cekemiorsunuz tabi ben 7805 den 2 amper cekiorum ama deli gibi isinior bende kalktim projenin koskocaman aliminyum gövdesine bagladim ki o da yakinda patlar :)  transistör ile güclendirmek bir cözüm ollabilir ama sahsen ben hic kullanmadim ve kullanmaada neden derseniz güvenemem  benim pek bu konualrda tecrübem aslinda pek yok fikirlerimle ve bildiklerimle size fikri vermeye calistim umarim faydali olur kolay gelsin

erkan614

50w aleminyum kasalı smps kullan 20 ytl
kartta kesinlikle 220 dolaştırma plc rlesi kullan
pcb deki röleleri mutlaka opto ile tetikle (eğer kontaktor bobinleride 24v ise uln serisi de işini görür)
5v regülator için lm2576t5 (pdf inde devresi var) kullan veya 24v 'u önce 100r dirençle 7812 ye gir sonra 7805 kullan

Ziya

Hat filtresi faz veya nötr den gelen gürültüleri boğmak için kullanılır. Bir hattan gelen gürültüyü diğer hattan geri gönderir. Böylece gürültü kartınıza geçmez. Bazı ofis cihazlarının giriş soketlerinde bu filtreler sokete gömülmüştür. Kullanım yerine göre değişik filtreler vardır. En önemlisi çekeceğiniz güce uygun filtre kullanmanızdır.

Varistör mutlaka kullanın. Parafudr görevi görür. Yüksek gerilim geldiğinde intihar eder ve devrenizi korur (değiştirilmesi gerekir). Yalnız sigortadan sonra bağlamanız gerekir ki yüksek gerilim geldiğinde akımı kendi üzerinden akıtarak (kısa devre gibi) sigortanın açmasını sağlar. Bir de benzer görevi gören gaz discharge tüpleri vardır. Aynı amaçla kullanılır ve gerilim seviyesi biraz daha yüksektir. Bu tüpler çok kullanım için idealdir.

Tranzorb lar bildiğim kadarıyla çok düşük gerilimler içindir ve özellikle IO bacaklarında kullanılır.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

zakbay

Cihazların girişinde kullanılan minik (1cm*1cm veya 1,5cm*1,5cm) şebeke filtrelerini nereden bulabilirim.Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.
Tek dostum çalışmak...