FT232BL USB İLETİŞİM YARDIM...

Başlatan My75, 30 Temmuz 2009, 20:31:14

My75

Arkadaşlar merhaba,ilk defa usb ile çalışıyorum.FT232BL usb entegre kullandım,devreyi çalıştırdım ama neyi nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Yapmak istediğim PC den sadece 4 adet cihazı sırayla seçmek ,ama pc den nasıl ve ne ile komut göndermeliyim?

Test için pic' den

BASLA:
SEROUT TX,T1200,[1,2,3,4]
PAUSE 1000
GOTO BASLA
END

gönderiyorum,USB takınca tx led 1sn aralıklarla yanıyor yani PC ye veri gönderiyor ve bir süre sonra duruyor.Bir usb monitör  programı indirdim,buradan usb aygıt özelliklerini görebiliyorum ama benim data ile ilgili bir şey yok.Ben seri port mantığı ile yaklaşıyorum o yüzden yardıma ihtiyacım var,teşekkürler..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

muhittin_kaplan

siz usbtracer (monitor) kullanayacaksınız. yapmanız gereken Ft232 yi tanımladığınız COM portu okumanız.çünki Ft232 usb yi sanki bir seri port kullanırmış gibi kullanıyor. sanal bir com port oluşturuyor. Siz PC de yazdığınız programı yada seri iletişim yapabilen programla(FT232 yi tanımladığınız Com port aracılığıyla) PIC e bilgi Gonderip Alacaksınız..

My75

Tamam şimdi anladım,o yüzden hemen altında com port7 yazıyor yani ben port7 ile iletişime geçtiğim zaman usb ile iletişime geçmiş oluyorum mantıklı.Aslında pc kontrol programını Profilab Expert ile yapmayı düşünüyordum kütüphanesinde usb olmadığı için vazgeçtim demekki com 7 yi kullansam olacak.Peki usb takıp çıkarınca tekrar aynı porttu görecekmi,yani pc den kontrol yazılımını  başka bir pc ye kurduğumuzda büyük ihtimal sorun çıkacak anlaşılan baya bir yoracak bu usb işi bizi.Dostum cevap için çok teşekkür ederim,şimdi biraz daha kurcalayayım şu olayı.

My75

Gerçektende oldu, isis compim ve virtual terminalle com7 bağlandım pic den gelen verileri görüyorum,çok sağol dostum.