Resetlenme yada parazitlerden arındırma

Başlatan mhk, 29 Aralık 2003, 01:51:24

aster

The problem of ADC and mixed-signal grounding and layout for dynamic performance while minimizing RFI/EMI

http://www.national.com/nationaledge/nov04/adc_article.html

Macera

Reset problemlerinin 16F877 de daha çok olduğunu okuyorum.
Peki 16F877 de BOR yani Brown Out Reset diye bir konfigurasyon biti var.
Bu Vcc belli bir süre 100ms kadar 4 V altına düştüğü zaman işlemciyi reset ediyor.Voltaj yükselene kadar mikroişlemci reset durumunda kalıyor.
Otomasyoncu arkadaşlarımız bu biti off yapsalar sistemlerini öyle deneseler belki problemleri azalabilir.

Bilgi paylaştıkça güzeldir.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

taxxin2002

BEN BUNUN ÇÖZÜMÜNÜ DC-DC KONVERTÖR BAGLAYARAK BULDUM
İŞLEMCİNİN BESLEMESİNİ DIŞ ETKENLERDEN TAMAMAEN İZOLE ETTİGİN İÇİN HİÇ BİR PROBLEM KALMIYOR

mhk

Biraz daha açıklayabilirmisin? Lakin eğer yazılanları tam okuyabildiysen bunun besleme ile ilgili olmadığını göreceksin. Ben bırak dc dc konvertörü pil ile devreyi besleyip , kontaktör elemanından yaklaşık 50 cm uzakta ve kontaktör ile hiç bir bağlantısı olmasa bile pic li devrenin resetlendiğini deneyerek gördüm.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

Erol YILMAZ

16F628 dahili RC ve MCLR ozelligi ile gayet iyi calisiyor.
Kilitlenmelerde siz pek farketmiyorsunuz ama Osilator ler kilitleniyor genelde. WDT falan da kurtaramiyor haliyle. Osilator tasarimi diye bir konu var. Biraz arastirdim da bizimkiler buzun suyun ustunde gozuken parcasi ancak.  Sicak hava tabancasi ile kristali isitirsaniz osilator sinyal genliginin  yavasca dustugunu goreceksiniz. Belli bir seviyenin altina inince de zaten calismiyor pic. Bu sadece pic le alakali değil. Motorola da da benzer durumlar var.

Osilator tasarimi icin onerilen bir test var. Deneme-yanilma bazli bir test ayrica maliyeti de biraz yuksek ama profesyonel devre tasarimi icin olmazsa olmaz birsey bence.

Kristal markadan markaya farkediyor.
OSC devreleri icin sadece  kristal + 2x22pF değildir olay. Kristale baglanan paralel ve seri direncler hic dikkatinizi cekti mi?
bir de Microchip in datasheetlerdeki osc tasarimlari icin bunlar sadece ornek olsun diye verilmistir. Siz kendiniz bulun degerleri demeye getiren aciklamalar var her datasheette. Dikkat ediniz...

Benim de problemli bir devrem vardi. DC besleme hattinda rolelerden dolayi reset atiyordu. Bazen yanlis bir sinyal goruyordu. Bazen de kilitleniyordu.  (butun hepsi de beni bulmus bu arada:) )

Sonucta problem buyuk olcude osilatorden cikti. Resetlenme ve kilitlenme olayini artik yapmiyor. Zener le besliyorum devreyi normal calisiyor. Besleme gerilimi rolelerin arklari sirasinda ciddi olarak kipirdaniyor. Ama problem yok. Olayin ozu osilatordur arkadaslar...

zamirator

Bu tip sorunları ben de yaşadım. MCLR ucunu direk +5 Volta bağladıktan sonra yine parazit alıyorsa yada resetleniyorsa inan bana yapacak başka birşey yok. Ben 30 KW tozaltı kaynakta kullandım. Çok nadir reset alıyor. Kaynaktaki arkı gözönüne alırsak resetlenmiyor bile diyebiliriz. Diğer makinelerde ise hiçbir sorun yaşamadım (MCLR ucunu direk olarak +5 volta bağlayarak.)
PortB den kaynaklanan reset ise "Eğer PIC'i programlarken konfigürasyonda LVP fonksiyonunu enable olarak unutursan" PGM ucu 1 olduğu zaman (giriş veya çıkış farketmez) gerçekleşir ki bu anda MCU program  moduna girer zaten. Sonrası tam bir karabasan.
Aslolan "Biliyorum demek" değil, "BİLMEKTİR".

mesmert

Alıntı yapılan: "Erol"16F628 dahili RC ve MCLR ozelligi ile gayet iyi calisiyor.
Kilitlenmelerde siz pek farketmiyorsunuz ama Osilator ler kilitleniyor genelde. WDT falan da kurtaramiyor haliyle. Osilator tasarimi diye bir konu var. Biraz arastirdim da bizimkiler buzun suyun ustunde gozuken parcasi ancak.  Sicak hava tabancasi ile kristali isitirsaniz osilator sinyal genliginin  yavasca dustugunu goreceksiniz. Belli bir seviyenin altina inince de zaten calismiyor pic. Bu sadece pic le alakali değil. Motorola da da benzer durumlar var.

Osilator tasarimi icin onerilen bir test var. Deneme-yanilma bazli bir test ayrica maliyeti de biraz yuksek ama profesyonel devre tasarimi icin olmazsa olmaz birsey bence.

Kristal markadan markaya farkediyor.
OSC devreleri icin sadece  kristal + 2x22pF değildir olay. Kristale baglanan paralel ve seri direncler hic dikkatinizi cekti mi?
bir de Microchip in datasheetlerdeki osc tasarimlari icin bunlar sadece ornek olsun diye verilmistir. Siz kendiniz bulun degerleri demeye getiren aciklamalar var her datasheette. Dikkat ediniz...

Benim de problemli bir devrem vardi. DC besleme hattinda rolelerden dolayi reset atiyordu. Bazen yanlis bir sinyal goruyordu. Bazen de kilitleniyordu.  (butun hepsi de beni bulmus bu arada:) )

Sonucta problem buyuk olcude osilatorden cikti. Resetlenme ve kilitlenme olayini artik yapmiyor. Zener le besliyorum devreyi normal calisiyor. Besleme gerilimi rolelerin arklari sirasinda ciddi olarak kipirdaniyor. Ama problem yok. Olayin ozu osilatordur arkadaslar...
erol arkadaşım (Sonucta problem buyuk olcude osilatorden cikti. Resetlenme ve kilitlenme olayini artik yapmiyor. Zener le besliyorum devreyi normal calisiyor. Besleme gerilimi rolelerin arklari sirasinda ciddi olarak kipirdaniyor. Ama problem yok. Olayin ozu osilatordur arkadaslar.) kusura bakma ben burdan pek bir şey anlamadım sorun osilatorden bahsediyorsun ama beslemeye zener taktım sorun çozuldu diyorsun bunu biraz acıklayabilirmisin. zener beslemeneye nasıl bagladıgını acıklarsan sevinirm.
simdiden sagol.
kolay gelsin.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "mesmert"kusura bakma ben burdan pek bir şey anlamadım sorun osilatorden bahsediyorsun ama beslemeye zener taktım sorun çozuldu diyorsun bunu biraz acıklayabilirmisin. zener beslemeneye nasıl bagladıgını acıklarsan sevinirm.
simdiden sagol.
kolay gelsin.

Zener taktım sorun cozuldu değil beslemeyi zener ile yaptım dedim.
5V1 zener bildigin gibi kullanılıyor ozel bir sekli yok.

Degerleri kafana gore hesaplarsin. Ben sembolik olarak verdim.

mesmert

erol arkadasim yani devrenin beslemesini hazir 78xx serisi kullanmayıp yerine zener artı transistörlü regüle devresimi yaptın formun bazi yerlerinde zeneri voltaj uçlarına ters baglayın parazit icin bir cozum olabilir diye okudum acaba sende bu mantıgı kullanıp sorunu cözdunmu diye merak ettim. cunku bende bu tur sorunlar var o yuzden soruyorum.

kolay gelsin.........

mhk

Sevgili arkadaşlar zener diyot kullanmak mantıklı, lakin 78xx serisi entegre çıkışına bağlamak daha da mantıklıdır. Burda dikkat edilmesi gereken husus bazı zenerlerin üzerindeki gerilimden daha aşağıda iletime geçmeleridir. Yani 5v1 zener kullandığınızda bu zener bazen 4,3 v gibi değerlerde iletime geçebiliyor. Buda zenerin ısınmasına neden olabilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

tormurat

Ben de picler ile uzun süredir çalışıyorum. Gördüğüm en önemli olaylardan birisi microchip firmasının bir şeyi düzeltirken başka bir şeyi bozduğu şeklinde. Şöyle ki;
Devremde 16f877 kullanıyordum bu sorunsuz çalışıyordu, bir ara 16f877A kullanmaya kalktım aynı devrede 16F877A reset almaya başladı.

Ayrıca pic serisi entegrelerin "C" serileri "16C54B gibi.." parazitlere karşı çok daha dayanıklı.
Bir arkadaş "Brown out" bitini kapatmayı önermiş. Belki beslemeye binen parazitlerde resetlenmeye karşı faydası olabilir, fakat BODEN biti kapatılırsa pic beslemesi hızlı hızlı açılıp kapandığında pic açılışta kitleniyor.

futureng

Arkadaşlar Bende pic 16f84 ile bir sumo robotu yaptım. Devre gayet iyi faka problem şu l293d ile 9v luk DC motor sürüyorum. Pic in şasesine elimi deyince gayet güzel çalışıyor ama elimi ekince Pic programı sapıtıyor. Harmonik falan deniyor. Motoru çıkarıp yerine LED bağladım yine de aynı şeyi yapıyor.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

SiVRiSiNEK

bu mesajı bilerek bu başlığa yazıyorum çünkü en çok başa gelen problemlerden biri endüktif yüklerle çalışırken meydana gelen resetlenmeler

mesajımın %100 çözüm olduğunu iddia etmiyorum tabiki çünkü bu resetlenmeleri engellemek için alınacak bir sürü tedbirler vardır, sorunun kaynağına inmek gerekir vs. vs.

yalnız uğraştığım bir projede (ki aceleye gelmesinden dolayı yaşadığım aksaklıklardan biri bu resetlenme olayı idi) aşağıdaki resimdeki gibi yüklerimi sürüyordum ve röle kontaklarına varistör bağlı değildi! bu durumda pic sürekli reset oluyordu, (hatta bazen tamamen kitlenip kalıyordu WDT bile kurtarmıyordu işin ilginci)  skop ile picin 5V beslemesini incelediğimde valf bobinlerinin çekip bırakması esnasında müthiş parazitler oluyordu, sonra röle kontaklarına 40V varistörleri bağladım ve bu parazitler %90-95 oranında azaldı, hem genlik olarak hemde süre olarak
şu anda devremde WDT kapalı olmasına rağmen yaptırdığım test çalışmasında (ki valfleri 30-50ms aralıklarla random olarak çekip bıraktırıyorum şakur şukur çalışıyorlar) saatlerdir tek bir reset bile atmadı.

umarım işinize yarar, iyi çalışmalar

fatihkuzucu

Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...