mesafe sensoru

Başlatan SpeedyX, 15 Ağustos 2009, 12:16:01

SpeedyX

Selamlar,

Önceden yapmış olduğum mikrokontroller ile yönetilen robotumun 4 tarafına, hareket ederken etrafa çarpmasın diye sensörler koymak istiyorum.

Aklıma ilk gelen ultrasonic ve infrared oldu.

Hatta bununla mesafe de ölçebilsem hiç fena olmayacak.

Yapacağım devrenin pilli uygulamalara uygun olması gerekiyor (akım).

Basit, az elemanlı, hafif bir çözüm arıyorum.

Ne önerirsiniz?

aslan_korhan

Ultrasonik olabilir fakat kısa mesafelerden mesafe ölçümü yapamaz
( yaklaşık 30cm altı).

IR ile mesafe ölçümü daha zordur ve buna bağlı olarak devrede daha karışıktır...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

SpeedyX

Benim istediğim dar alanlarda da gidebilmesi, mesela çin malı oyuncaklar var, duvara çarpmaya 3-5cm kala durup yön değiştiriyor. Sanırım kızılötesi ile yapıyorlar

picusta

Söyle bir sensor buldum fakat tuzlu.

Alıntı YapThe Ultrasonic Sensor is one of the two sensors that give your robot vision [The Light Sensor is the other]. The Ultrasonic Sensor enables your robot to see and detect objects. You can also use it to make your robot avoid obstacles, sense and measure distance, and detect movement.

The Ultrasonic Sensor measures distance in centimeters and in inches. It is able to measure distances from 0 to 255 centimeters with a precision of +/- 3 cm.

Veya hem ultrasonic hem IR sensor koy, duvara çok yaklasinca IR yansisin sen de robotu kaçir.

SpeedyX

Aslında kendi işlemcimin yaklaşık 20 pini boşta, onları bu işe ayırabilirim fakat işlemci zaten çok işle uğraştığı için bu sensörleri kontrol eden ayrı işlemciler koymayı düşünüyorum. Mesela minik ve ucuz bir işlemci hem ultrasonic hemde infrared ölçümleri yapıp gerektiğinde ana işlemciyi uyarabilir.

Önerebileceğiniz örnek projeler yok mu acaba?

Tagli

Basit robotlarda anten gibi şeyler oluyor, bir yere değince esneyip anahtar gibi davranıyorlar. İşini görür mü bilmiyorum ama en ucuz yol bu olsa gerek.
Gökçe Tağlıoğlu

tyildizak

CLR

IR veya ultrasonik sensör fark etmez ikisi ile de olur. İkiside dış ortamlardan etkilenir. Devre üzerinde çalışmalısın. IR alıcılar ve vericiler floresan, güneş ışığı ve renklerde tepkileri değişir. Ultrasonikte ise sıcaklık / nem gibi faktörlerin etkileri büyük.

Pille çalışma için ise IR daha iyi çözüm. Pilli ve elektrikli IR mesafe ölçümü ve data transferi ve ayrıca ultrasonic mesafe ve rüzgar hızı üzerine ticari projelerim var ama şema vermem mümkün değil. Sadece teknik yönlendirme konusunda yardımcı olabilirim.
Knowledge and Experience are Power