Elektrik sayaçlarında saat

Başlatan Dagci-85, 30 Eylül 2009, 12:59:33

Dagci-85

Merhaba arkadaşlar,

Evlerde kullandığımız elektrik sayaçları şebekeye bağlı değilken sayacın saati bozulmadan ne kadar çalışabilir accaba? Bunun bir standardı var mıdır? Sonuçta içlerinde saat için bir pil barındırıyorlar. Bu pil ne kadar dayanmalıdır?

Sayaç standardında bir devre tasarlıyorum bu yüzden gerekli arkadaşlar bu süre.

Teşekkürler şimdiden

remzi

Eve tesisatı bağlayan elektrikçi tesisata bağlıdeğilse 1-1,5 Ay çalışabileceğini söylemişti. Bende onun yalancısıyım...

azimli

mikro işlemcinin SPI (3 pin) ve I2C (2pin) protokolü üzerinden seri bilgi alıp verebildiği saat çipleri var bunlardan kullanırsan ufacık pil 2 sene bile gider çünkü bu çipler uygun devre bağlantısıyla devrede elektrik varken
harcamayı devreden yoksa pilden alırlar pilden çalışırlarken 1,5-3 V luk pilden mikro amperler seviyesinde akım asılıyorlar bunlar çevrenizdeki dijital saat göstergeri ve kayan yazılı panolarda bunlardan kullanılıyor.
1cm küplük boyutlarda bir şarzlı pille bu tür bir devre ömrü boyunca pil değişimi gerekmeden kullanılabilir yeterki 1 senede bir 10 dakika devre şebeke üzerinden kullanılsın.
maxim firmasının real time clock çiplerine bakın.

raltin

makel'in idasına göre 10 yıl dayanıyormuş (sayaçlardan elektronik sonra monofaze'yi seçince geliyor)
http://www.makel.com.tr/urunana.php?m1=74&m2=0&m3=0&m4=0

bu arada köhler saatlerle ilgili baya iyi bilgi vermiş. bi ara sırf incelemek için bi saat almayı düşünüyorum
http://www.kohlersayac.com.tr/urunler/elektronik/ekatalog.pdf

gallavi

Arkadaşlar saat devreleri ile ilgili sizi uyarayım pil ile 10 yıl çalışacak dahi olsa kristallerin 25c derecenin üzerinde ve altındaki sıcaklıklarda sürekli geri kalmasından dolayı 1 yıl içinde ciddi hatalar oluşmaya başlayacaktır diyeceksinizki peki elektrik sayaçları nasıl şaşırmıyorlar üstelik saat bilgisine göre tarife farklarınıda yazmak zorunda ben bunu sayaç okuma cihazlarında her ay okuma yapılırken saatin kalibre edilerek halledildiğini düşünüyorum yıllarca dış ortam sıcaklık aralığında 5-10 dakikadan daha az hata ile çalışacak saat devresi yapmak sanıldığından daha zor saat kristallerini datasheetlerini incelemenizi öneririm. unutmadan sıcaklık kompanze eden kristaller var ama onların güç tüketimler fazla ve pahalı malzemeler
DemirHan=gallavi;

erhanmete

tse den gerekli standart temin edilip ona göre yapılmalı bence.

Klein

Alıntı yapılan: "gallavi"Arkadaşlar saat devreleri ile ilgili sizi uyarayım pil ile 10 yıl çalışacak dahi olsa kristallerin 25c derecenin üzerinde ve altındaki sıcaklıklarda sürekli geri kalmasından dolayı 1 yıl içinde ciddi hatalar oluşmaya başlayacaktır diyeceksinizki peki elektrik sayaçları nasıl şaşırmıyorlar üstelik saat bilgisine göre tarife farklarınıda yazmak zorunda ben bunu sayaç okuma cihazlarında her ay okuma yapılırken saatin kalibre edilerek halledildiğini düşünüyorum yıllarca dış ortam sıcaklık aralığında 5-10 dakikadan daha az hata ile çalışacak saat devresi yapmak sanıldığından daha zor saat kristallerini datasheetlerini incelemenizi öneririm. unutmadan sıcaklık kompanze eden kristaller var ama onların güç tüketimler fazla ve pahalı malzemeler

Evet bu konuda haklısın. Uzun süre saat senkronizasyonu yapılmayacak cihazlarda ,  kristali içinde olan çipler kullanmak daha mantıklı. Maxim'in 0-40 derece aralığında 2ppm  -40-0 ve 40-80 derece aralığında 3.5ppm kayması olan çipleri mevcut.