MMC-SD kartlarda okuma ve yazma hızı

Başlatan mcan, 03 Ekim 2009, 05:10:03

mcan

Merhaba,
MMc-sd kartlarda nasıl oluyorda yazama hızı okuma hızının yarısından daha çok olabiliyor?Mesela googledan baktığım örneklerde okuma hızı 22mbps yazma hızı ise 15mbps. Okuma işlemi yazma işleminin içindede var bildiğim kadarıyla hatta silme işlemide yazma işleminin bir parçası.Yani yazmak için önce okuma sonra silme sonra yazma işlemi yapılıyor diye biliyorum.Hatta 1 bit bile değiştirmek için 512byte lık sayfanın hepsini okuyup silip yazmak gerekiyor diye biliyorum. Bu yöntemin dışında yöntem varmı? Üzerine yazma olayı mmc-sd lerde mevcutmu acaba? Yazma hızı sanki okumanın yarısından az olması gerekiyormuş gibi geliyor bana ancak belliki başka bişeyler var.

arslan74

Alıntı yapılan: "mcan"Merhaba,
MMc-sd kartlarda nasıl oluyorda yazama hızı okuma hızının yarısından daha çok olabiliyor?Mesela googledan baktığım örneklerde okuma hızı 22mbps yazma hızı ise 15mbps. Okuma işlemi yazma işleminin içindede var bildiğim kadarıyla hatta silme işlemide yazma işleminin bir parçası.Yani yazmak için önce okuma sonra silme sonra yazma işlemi yapılıyor diye biliyorum.Hatta 1 bit bile değiştirmek için 512byte lık sayfanın hepsini okuyup silip yazmak gerekiyor diye biliyorum. Bu yöntemin dışında yöntem varmı? Üzerine yazma olayı mmc-sd lerde mevcutmu acaba? Yazma hızı sanki okumanın yarısından az olması gerekiyormuş gibi geliyor bana ancak belliki başka bişeyler var.

Merhaba,

SD karta bilgi yazmak için ilede okuma yapmak zorunda değilsin. Doğrudan istediğin bölgeye de 512 byte bilgi yazabilirsin. Ancak bu durumda o bölgede bulunan eski bilgilerin tamamı silinir. Okuma yapmanin amacı eski bilgileri korumak içindir. Ayrıca SD karta iki tür haberleşme modu veya portu var. Birincisi SD bus haberleşme sistemi diğeri SPI bus haberleşme sistemi. SPI bus haberleşme sistemi SD bus sistemi göre ortalama 4 daha yavaş, ama haberleşme protokolü daha kolay olduğu için uC ile SD haberleşmelerinde daha cok SPI bu haberleşmesi kullanılır.

Ayrıntılı bilgi için e-derginin ikinci sayısını inceleyiniz.

Selamlar