php de yazdigim komutlarin cevrim surelerin nasil hesaplarim

Başlatan okantex, 10 Kasım 2009, 23:47:07

okantex

cycle time yada  cevrim suresi  olarak tanimlanan  ,bir komutun ne kadar zamanda  tamamlandigini nasil hesaplarim

bunu php  yazilimdan mi
derlenmesi sonucu olusan   asm  veya  hex  dosyasindan mi ,nereden nasil hesaplariz

saygilar

PROTECH_

timer kesmesini kullan
her timer kesmesinde bir değişkene değer ata bittiğinde timer kesemesini durdur değeri oku
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

wsxwsx

Erol YILMAZ

wsxwsx

okantex

Arkadaslar ilginize  sağolun,
hos sadece protech arkadasimizin demek istediklernie anlam verebildim ,yinede herkes sağolsun

fakat benim icin timer kesmesi uygun olmuyor, neden
programdaki  zamanlamayi  ayarlayabilmek icin  her adim ihtiyac duydugu  sureyi hesaplayabilmem gerekiyor ,

ve sartli donguler kullaniyorum ,sartli dongunun icinde timer kesmesinin sonucunu atayacak olursam benim dongu boyutunu degistirip amacimdan uzaklasatiracak
benim icn tek yapilcak sey asm de komutlari saymak gibi gorunuyor

asm ustunden hesplarken
her satir bir  cycle midir

z

Yuksek seviyelin dilin komutlarina bakarak komut isleme surelerini yaklasik hesaplayabilirsin.

Yaklsik diyorum cunku page degistirme islemleri , optimizasyon vs den dolayi kesin sureleri ancak asm kodlardan anlayabilirsin.

Bir on calisma yapip yuksek seviyeli kodlarin asm kodlarina bakarak gecikme sureleri icin bir tablo olusturabilirsin.

Elinde bu tablo olduktan sonra artik asm kodlara bakmadan daha kolay ongorude bulunabilirsin.

Eger program akisi kesmelerle bozuluyorsa bu durumda yapilan hesap sasacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

PROTECH_

pbp asm kodalarıda üretebiliyor, üretilen asm kodları üzerindende süre hesaplamayı gerçekleştirebilirsin fakat programın uzunsa timer kullanman daha faydalı olur.

zaten timer kesmesi içerisindeki saydırma işlemin muhtemelen toplamda en fazla 10 ile 12 cycle alır.
eğer timer prescalerı 32 veya 64 gibi bir değere ayarlarsan orijinal programının çalışma süresi en az hata ile hesaplanmış olur.

Hata oranı programın boyutuna bağlı olmakla birlikte tahmin ettiğim kadarı ile %1 lik gibi düşük bir hata değeri olur. Buda cok bir fark oluşturmaz mesela 100msn yerine 101msn değerini okursun

kolay gelsin
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

hasangurlek

Alıntı yapılan: "Allegro"php  mi   pbp  mi ???

Web sitesi yapıyoruz hocam, aslında win sunucular için .NET daha popüler :)
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!