Pic resetleme nasıl giderildi

Başlatan yasargunaydin, 20 Kasım 2009, 13:58:00

yasargunaydin

Herkese merhaba;
Uzun zamandan beri bana büyük sıkıntı olan pic ile motor sürdüğümde pic resetlemesi veya döngü atlaması  MURAT MERT BEY'in sayesinde geceli  gündüzlü çalışmalar sonucunda giderildi.Kendisine buradan sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Yapılanlar:
1-pic çıkışları optocuplör ile röleden ayrıldı
2-pic beslemesi ile röle beslemesi hatta kontaktör beslemeleri ayrıldı.
3- +5 volt besleme 7805 ile değil lm2575 ile yapıldı
4-11,12 ve 31-32 ayaklarına ve daha birçok yere 100nf atıldı
5-sensör girişleri optokuplör ile picden ayrıldı
6-Kontaktör çektiğinde sensörden voltaj kaçağı tespit edildi ve buna şimdilik engel olmak için sayaç proğramı yazıldı

Yani  Sayın Allegro Bey,At nasıl kişnetilir bence gelde bir gör.Yaptığımız makina tam ağır sanayi tekstil makinası.Birçok motor ,sensör,valf aklınıza ne gelirse var.

Saygılar
Yaşar Günaydın

Cetinal

Alıntı yapılan: "yasargunaydin"Herkese merhaba;
Uzun zamandan beri bana büyük sıkıntı olan pic ile motor sürdüğümde pic resetlemesi veya döngü atlaması  MURAT MERT BEY'in sayesinde geceli  gündüzlü çalışmalar sonucunda giderildi.Kendisine buradan sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Yapılanlar:
6-Kontaktör çektiğinde sensörden voltaj kaçağı tespit edildi ve buna şimdilik engel olmak için sayaç proğramı yazıldı

Yani  Sayın Allegro Bey,At nasıl kişnetilir bence gelde bir gör.Yaptığımız makina tam ağır sanayi tekstil makinası.Birçok motor ,sensör,valf aklınıza ne gelirse var.

Saygılar
Yaşar Günaydın

1)pic çıkış pinlerini zaten ayırırsın röleden ;)

2)optokuplorün kullanma mantıgını uygulamak için besleme ve şaseler zaten ayrı olmalıdır yoksa bi anlamı yok izalasyonun ;)

3)7805 le Lm2576 arasında linear ve swtitching olması dışında akım farkı vardır ve de her 2 sinde de pic sorunsuz çalışır,ki binlerce devre yapılmıstır her 2 siyle de.

4) yaptıgın devrede her entegre başına zaten 100n bypass kondansatörü eklemen gerekir..

5) 2. maddeyle aynı

6) donanımsal bi problemi yazılımsal olarak halletmek pek de mantıklı değil çünkü halletmiş oldugunuzu zannedersınız sadece ;)

bunlar öyle gece gündüz üzerinde uğraşılacak konular da degıl... biraz araştırma yeterlıdır... bu site baştan aşşağı pic resetlenmesiyle kyanyazı titremesiyle doludur ;)

iiyi günler

azimli

evet hala öyle at sahibine göre kişner.

ozamanda size çözüm oldu diye yazdıklarınızın tamamı söylendi, belki de fazlası var eksiği yoktu.

aslında bunları söyleyip durmanın mantığıda yok sitede araştırma yapıp arattırsaydınız yazdığınız çözüm yollarının tamamı defalarca formda işlenmişti görürdünüz.

tebrikler amerikayı farkettiniz ama sizden bi 300 yıl öncede fark edenler vardı.

Maxim

+1
zaten bunlar size zamanında söylendi ,yazıldı ,
yazılmadımı ?

madem amerikaya kadar geldiniz, hiç durmayın devam edin ,
başladığınız yere ulaşırsınız, zira dünya yuvarlaktır ,
bunuda keşfedin.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "yasargunaydin"Herkese merhaba;

Yapılanlar:

Saygılar
Yaşar Günaydın

eee amerikayi mi kesfettiniz anlamadim zaten bunlar yapilmasi gerekilen seyler ve devamli söylenen seyler alegro üstad hakinda böyle konusmayi yakistiramadim. daha önce ki diyaloglari bilmyiorum ama alegro üstad forumumuzun degerli üyeleridir lütfen mesajinizi editleyiniz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Murat Mert

S.A.
Sn. RoMeO123
Devredeki beslemeler ayrıdır. Röle çıkışları ve pic girişleri optokuplör ile izole edildi tabiki pic kart ve röle beslemeleri bağımsız. Kontaktorler ve selenoid valfler ayrı beslemeyle yapıldı şimdi bunları yaparak pic parazit ve resetlenmeleri giderildi fakat bu arada sistemde kullanılan opto sensorlerde reset olayı yaşandı. bunlarada flitre devresi yapıldı ama arada kedi kendine sinyal vermeleri önlenemedi. Timer sayaç kullanılarak sensorlerin arada yaptıkları pikler sayaç tarafından azaltıldı. Herkez pic reset alır diye söyler ama gelin görünki kullanılan sensorlerde reset alıyorlar buyrun bakalım. Şimdi sisteme sadece pc e suç bulmayın saın arkadaşlar sistem ekipmanlarındada prolem olabiliyor. Gördüm ve şaşırdım.  Şimdi sistemde 2575  7805 göre ence daha stabil bende birçok devre yaptım 2575i öğrenincye kadar 7805 kullandım 2575 kullandıktan sonra çok daha farklı olduğunu gördüm ve onu kullanırım. Şimdi burada arkadaşımın geceli gündüzlü demesi yaptığı makinaya uğraş vermesi. Paylaştıkca zenginleşilir. Kolay gelsin.

-----------------------------------------------------------------------------------------
Edit:
ustalarım arkadaşın bunu polemik yapmak için yazdığını zannetmiyorum. Arkadaşı tanıyınca iyi niyetli bir insan olduğunu gördüm.Arkadaş bukadar sıkıtnın üstüne olayın çözülenmesinin sevincinde. Arkadaşın yaptıklarını görünce gerçekten hayran kaldım. Biz Türk Milleti olarak üretken, paylaşan ve hoş görü sahibi insanlarız. Bilgi mirastır servet değil paylaştıkça büyür ve servet değerine ulaşır. :)
mert07

Salih

Arkadaşlar bence Yaşar arkadaşımızı yanlış anlamayalım. Anladığım kadarıyla bizimle sevincini paylaşmak istemiş. Bu forumda paylaşım amaçlı değilmi, zaten.

Erol YILMAZ

@yasargunaydın,

mert07 arkadaşım eskiden beri atları iyi kişnetir :D

Devreyi düzgünce çalıştırabilmenize sevindim.

Kolay gelsin.

Murat Mert

Sn. ALLEGRO  saygılar sizi seviyoruz :). Kolay gelsin
mert07

yasargunaydin

Arkadaşlar;
Salih Bey'in dediği gibi sevincimi paylaşmak istedim,amacım polemik oluşturmak falan değildi.Allegro Bey'e de espiri mahiyetinde yazdım.Amacım başka ne olabilirki.
Bu problemi başka yaşayanlar varsa ki mutlaka vardır, tekrar gündeme getireyimki buradan okuyup uygulasınlar diye yaptıklarımızı yazdım.Benim kadar uğraşmasınlar diye.Tamam,bu konuyla ilgili burada birçok yazı var.Birkez daha yazalımki başkaları bu problemi yaşamasın.
Yani amacım buydu.Yoksa makinam zaten çalışmış.Keyfime diyecek yok.

Neyse;Tekrar ilgilenen herkese teşekkürler.

drmp

yahu kardeşim bu kadar uğraşmasınlar demişsin  eğer sen bu problemleri yaşamasaydın nasıl öğrenebiliridin sanırım şu anda bayaa iyi bişeyler öğrendin

hasangurlek

Alıntı yapılan: "mert07"fakat bu arada sistemde kullanılan opto sensorlerde reset olayı yaşandı. bunlarada flitre devresi yapıldı ama arada kedi kendine sinyal vermeleri önlenemedi. Timer sayaç kullanılarak sensorlerin arada yaptıkları pikler sayaç tarafından azaltıldı.

Sensörlere uyguladığınız filtrelerin konumları neresi ? Kart üzerindemi yoksa sensörlere yakın yerlerdemi ? Sensörlerin marka ve numaralarını (datasheet linki daha iyi olur) ve sensörün karta bağlantı şeması ile kullandığınız kablo tipi ve uzunluğunu paylaşabilirseniz problem düzeltilebilir.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

Murat Mert

Alıntı yapılan: "hasangurlek"
Alıntı yapılan: "mert07"fakat bu arada sistemde kullanılan opto sensorlerde reset olayı yaşandı. bunlarada flitre devresi yapıldı ama arada kedi kendine sinyal vermeleri önlenemedi. Timer sayaç kullanılarak sensorlerin arada yaptıkları pikler sayaç tarafından azaltıldı.

Sensörlere uyguladığınız filtrelerin konumları neresi ? Kart üzerindemi yoksa sensörlere yakın yerlerdemi ? Sensörlerin marka ve numaralarını (datasheet linki daha iyi olur) ve sensörün karta bağlantı şeması ile kullandığınız kablo tipi ve uzunluğunu paylaşabilirseniz problem düzeltilebilir.

Sn. hasangülerek
Sensorlerin markasını bilmiyorum ama 2,7 V veriyorlar ve kazan motoru deveye girince voltaj sinyali veriyorlardı.
Yahu resmen reset alıyorlar şaşırdım ters diyot , diyot direnç ve kondansotor ile kart girişine devre kurduk olay kablo uzunluğu değil bence 1,5-2 mt 2,7 voltajı sıfıra çektik ara sıra makina çalışırken çok hızlı palsler veriyordu bunlarıda arkadaşım timer sayaç ile yaparak çözdü. Yaşar beyin dediğine göre bu gün akşama kadar denemiş sorun yokmuş. Sensorlerin reset alması beni şaşırttı Kolay gelsin.
mert07

hasangurlek

0-2,7 volt şeklinde iki durumlu çıkışa sahip bir sensörse ve çıkışı open kollektör ise bu problem olabilir. Open kollektör olan çıkış transistörü NPN ise (Sensör işini yaptığında çıkış 0 oluyorsa) çıkışı + beslemeye, PNP ise çıkışı şaseye 2.2K, 3.3K gibi küçük değerli bir direnç ile asın.

10 cm lik bir kablonun anten olarak kullanılabildiği düşünülürse 2 mt kablo uzunluğuda küçümsenecek bir mesafe değildir. Kazan motoru devreye girdiğinde problem yaşadığınıza göre diğer seçeneklerde kablo üzerinde toplanan gürültü veya kontaktör olabilir. Osilaskop kullanma şansınız varsa sensör beslemesini kontrol edebilirsiniz, yoksa sensör beslemesinden emin olmak için sensörün hemen girişine 3.9K değerinde bir direnç üzerinden ve direnç sonrası şaseye 1 uf bir kapasitör atıp (40hz low-pass) RC filtre ile beslemeyi deneyin.

Problem kontaktör bobini çektiği anda oluyorsa snubber devresi ilave ettinizmi diye sormak gerekiyor. Problem bundan değilse bile bunu ilave etmeniz kontaklardaki ark büyük oranda azalacağı için maksimum kontak ömrü sağlar.

Yazılımla sensör çıkışını bir süreliğine görmezden gelip problemi bertaraf edebilirsiniz ama sensörün bir şekilde kararsız çalışması ömrünü kısa sürede tamamlamaya veya hiç olmadık bir zamanda işini yapmamaya sebep olabilir.

Sonsuza kadar çalışacak tasarımlarla başarılarınızın devamını dilerim.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

Murat Mert

S.A.
Sn. Hasan Bey ilgniz ve değerli bilgileriniz için teşekkür ederim dedikerinizi uyarlayacağım.
mert07