ccs ve assenbly karşılaştırma sorusu

Başlatan mrtclk0891, 22 Kasım 2009, 23:01:21

mrtclk0891

degerli hacalarım bazı sorularım var bi zahmet yardımcı olursanız sevinirim

ben asm ciyim ama ccs anlamaya ve ögrenmeye calışıyorum ve assebly ile kıyaslamaya calışıyorum bazı komutları idrak edemediği ve ccs kitabı aldım ama anlama sıkıntısı cektim

test etme konumu ca cağrı konumu
btfss   porta, 1  ... ccs karşılığı nası birşeydir.
btfsc   portb, 1   ...ccs  karşılığı nası birşeydir.
call      gecıkme......ccs karsılığı nasıl birseydir.

kıymetli hacalarımdam yardım taleb edeiyorum sonsuz teşekkür ederim...

ahmet2004

Hangi kitabı aldığını öğrenebilirmiyim?

707yunus

test etme konumu ca cağrı konumu
btfss porta, 1 ... ccs karşılığı nası birşeydir.
btfsc portb, 1 ...ccs karşılığı nası birşeydir.
call gecıkme......ccs karsılığı nasıl birseydir.

1.si

if(input(pin_a1))
{
//a1 pinine basıldıysa buradaki kommutları işle. pull down direncine göre

}

2.si

if(!input(pin_a1))
{
//a1 pinine basıldıysa buradaki kommutları işle. pull up direncine göre
}

3.sü

delay_ms(x);

bu da senin gecikmeni temsil eder.x yerine tam sayı yazılır.x=5 ise 5 ms lik  gecikmeye sebep olur.delay_us(x) ise m,kro saniye cinsinden gecikme yapar.yine x tamsayı olmalıdır..

Erol YILMAZ

PIC için ASM kullandıysan Hi-tech PICC daha iyi gelir,

btfsc portb, 1

Hi-tech PICC karşılığı:

if(RB1==1){
...           // komutlar
}

salih18200

az biraz ingilizcen varsa ccs manuel (help) işini görür...

mrtclk0891

CCS C İLE PİC PRORAMLAMA KİTABI   SERDAR CİCEK SAYIN HOCAM KUSURA BAKMAYIN GEC CEVAP VERİYORUM SORULARINIZA SAYGILAR TEŞEKKUR EDERİM.

hasangurlek

Soru gerçekten hayret verici bir duruma işaret ediyor. Konuyla ilgili yazılmış bir kitap elinde olduğu halde bu kadar basit bir konunun sorulması gerçekten içler acısı bir durum. İnternetin olmadığı daha sonra dial-up bağlantılar veya ingilizce orjinal kitaplar için anormal paraların ödendiği yıllarda Türkçe kitapları kitap sanırdım ama olmadıklarını ADSL hayatıma girdikten sonra öğrendim.

Alıntı yapılan: "salih18200"az biraz ingilizcen varsa ccs manuel (help) işini görür...

Bence arkadaşımızın önerdiği gibi direk kaynağa ulaşmalısın.

Gün gelirde bir kitap yazarsam kesinlikle ve kesinlikle bire bir katalog tercümesi olmayan, teknik detaylara aşırı girmeyen ama ilgili konuyu tam olarak anlatacak, led yakıp söndürme veya basit kod parçalarının dışında konuyla ilgili detaylı kodları içeren ve her kod satırına ait açıklama bulunan, konuyla ilgili şemada her parçanın değerinin ve görevinin açıklandığı, hesaplarının nasıl yapıldığınıda gösterecek şekilde herşeyi usul usul açıklayacak bir yapıya sahip olacak. Yani birinci amacım asla ve asla para kazanmak olmayacak.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

gevv

Alıntı yapılan: "hasangurlek"

Gün gelirde bir kitap yazarsam kesinlikle ve kesinlikle bire bir katalog tercümesi olmayan, teknik detaylara aşırı girmeyen ama ilgili konuyu tam olarak anlatacak, led yakıp söndürme veya basit kod parçalarının dışında konuyla ilgili detaylı kodları içeren ve her kod satırına ait açıklama bulunan, konuyla ilgili şemada her parçanın değerinin ve görevinin açıklandığı, hesaplarının nasıl yapıldığınıda gösterecek şekilde herşeyi usul usul açıklayacak bir yapıya sahip olacak. Yani birinci amacım asla ve asla para kazanmak olmayacak.

Hocam birde hiç bilgisi olmayan kişileride düşünerek yazarsanız daha da iyi olur

genelde 0 değilde 1 den başlanıyor