Grafik LCD Problemi

Başlatan eLectronbLue, 18 Aralık 2009, 22:48:45

eLectronbLue

POS cihazından çıkma olduğunu öğrendiğim bir grafik lcd ekranım var. 128 x 64 pixel çözünürlüğe sahip. Herhangi bir yerinde kullandığı işlemciye dair bir ibare bulunmuyor. İşlemcileri üzerinde herhangi birşey yazmıyor. 20 pinli bir lcd ve 19-20.pinler backlight için kullanılıyor.

Model olarak MTG-12864BFYHSGY yazmışlar. İnternette aramadığım site kalmadı ama datasheetini bulamadım.

Ayrıca genel grafik lcdlerin standard bağlantı türlerini denedim fakat bir sonuç elde edemedim. ISIS'te bulunan standard ks1808 işlemcili lcd ekranda olan bağlantıları da denedim fakat sonuç sıfır. Tek amacım contrast ayarı yapabilmek.

Daha önce bunu kullanan ya da elinde bu lcd ekranın katalog dosyası olan var mı?

707yunus

Bazen lcd bacakları tersten başlar.1 den 18 kadar bağlantı yapıp denedin olmadı.birde 18 den 1 e  yani ters şekilde bağla.çalışma ihtimali yüksek bnce.  ;)

F493

Selam,

http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=MTG-12864BFYHSGY

Eger mozilla kullanıyorsanız sayfadan pdf dosyasını indirirken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eger bu şekilde bir problemle karşılaşırsanız İnternet Explorer'da  deneyin sorun çözülür.

Esen kalın.

ahmet2004

eLectronbLue

Son verilen datasheet ilaç gibi geldi  :) . Pinler LCD 'de yazıldığı gibi 1'den 20'ye kadar düzenli ve doğruymuş.İlk denemelerimde kontrast ayarını yapabildim. Fakat harici negatif besleme kullanmak yerine bildiğimiz klasik 5V-0V a bağlanan pot yöntemiyle çalıştırabildim.  O devrede sanırsam -8 V kullanılmasının sebebi toplamda 13 volt gibi bir gerilim elde edip 5V 'u aşan kontrast gerilimi gereksinimlerini karşılamak.

-8V kullanmamam ne gibi problemlere yol açabilir? Bir de @ahmet2004 hocam o datasheetin tamamını yayınlayabilirseniz memnun olurum.Tekrar teşekkür ederim.

eLectronbLue

Sanırım LCD  çalışmıyor. http://mehilainen.homeip.net/lcdthermo/lcdthermo.html  termometre çalışmasını denedim fakat nafile. İşlemcilerinde çok ısınma oluyor.Vazgeçtim bu işten. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.