Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

pbp+proteus+lcd

Başlatan dombilik, 05 Şubat 2004, 14:59:24

dombilik

ustalarım;
asağıda örneğini verdiğim yazılımı proteusta çalıştıramadım şu an pbplus ın 2.00

versiyonunda denedim daha üst versiyondada denedim  başarılı olamadım.derleme hatasız gerçekleşiyor ama lcd displeyde yazım işlemi olmuyor(proteusta).
DEVICE 16F877
DEFINE

LCD_BITS 4
DEFINE LCD_DREG PORTD
DEFINE LCD_DBIT 4
DEFINE LCD_RSREG PORTE
DEFINE LCD_RSBIT 0
DEFINE LCD_EREG

PORTE
DEFINE LCD_EBIT 1
DEFINE ADC_BITS 8
DEFINE ADC_CLOCK 3
DEFINE ADC_SAMPLEUS 50
ADSONUC VAR

BYTE
TRISA=%11111111
ADCON1=%00000100
LOW PORTE.2
PAUSE 500
YENIDEN:
LCDOUT $FE,1
PAUSE 500
ADCIN

0,ADSONUC
LCDOUT "AN.O=",#ADSONUC
ADCIN 1,ADSONUC
LCDOUT "AN.1=",#ADSONUC
ADCIN 3,ADSONUC
LCDOUT

"AN.3=",#ADSONUC
PAUSE 500
GOTO YENIDEN
END
port tanımlamalarını yaptıktan sonra sadece lcdout ile tanımlanan bir satırı bile proteusta lcd ye

yazdıramadım...Atladıgım bir şeyler mi var?
yardımcı olursanız sevinirim :cry:
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

dombilik

bu arada kullandıgım proteus un versiyonu 6.3 sp1
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

koordinat

ya hocam devreyi nasıl bağladın neler kullandın.

fsan

dombilik,
* Picbasic pro
* MicroCode Studio
* Proteus
birde bu sekilde dene

'* DEVICE 16F877  
DEFINE LCD_BITS 4 
DEFINE LCD_DREG 

PORTD 
DEFINE LCD_DBIT 4 
DEFINE LCD_RSREG PORTE 
DEFINE LCD_RSBIT 0 
DEFINE LCD_EREG PORTE 
DEFINE LCD_EBIT 1 
DEFINE 

ADC_BITS 8 
DEFINE ADC_CLOCK 3 
DEFINE ADC_SAMPLEUS 50 
ADSONUC VAR BYTE 
TRISA=%11111111 
ADCON1=%00000100 
LOW 

PORTE.2 
PAUSE 500 
YENIDEN: 
LCDOUT $FE,1 
PAUSE 500 
ADCIN 0,ADSONUC 
LCDOUT "AN.O=",#ADSONUC 
ADCIN 

1,ADSONUC 
LCDOUT " AN.1=",#ADSONUC 
ADCIN 3,ADSONUC 

'* LCDOUT "AN.3=",#ADSONUC 

LCDOUT $FE,$C0, 

"AN.3=",#ADSONUC 

PAUSE 500 
GOTO YENIDEN 
END

dombilik

fsan  arkadaşın verdigi devrenin bir benzeri en azından porte ve portd baglantıları ve lcd baglantıları aynı fakat xristal

baglantılarını yapmamıştım gerek yok diye..
diger devrelerimde de xristal baglantılarını yapmadıgım halde çalışıyordu ..
fakat tekrar deneyecegim ilginize teşekkürler..
sonucu buraya

yazacağım

dombilik

sizin verdiginiz devre ve yazılımı aynen uyguladım fakat lcd de bir hareket yok
sonuc gene aynı.yanlız dikketimi

çeken bir şey var.portd de herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen portb degerleri sürekli değişiyor sanki veri port d den değilde portb den çıkıyormuş gibi
ama programdaki tanımlamalarda

portd tanımlı...kafayı yemek üzereyim
[/img]

koordinat

hojam walla bende 6.2 sp5 te sorunsuz çalıştı.ellerine sağlık fsan hojam.yalnız mclr ucunu boşta bırakmışsın :D
hocam

bence senin sorunun 6.3 tende olabilir.bende portb de hareket yok.voltmetremeli micro seviyeye alarak inceleyin.

dombilik

koordinat kardeş enikonu kafayı sıyırdım.
asm ile yazdıgım lcd programları sorunsuz çalışıyor.pbp a gelince işler

çatallaşıyor.Halbuki yazım açısındanda basit ama bilemiyorum artık....pbp ile yaptıgım ve lcd kullanmadıgım diğer yazılımlarda da problem yok.

koordinat

ben asm ile çok uğraşamadım,zaten uğraşılacak gibi değil bence sen bence pic basic pro dan vazgeme hocam.ha bide 6.2 sp5

indir sana tavsiyem.zamanın varsa onla dene bide.çünkü kendinden kuşku duyma çok güzel kodlamışsın hocam.saatlerini boşu boşuna asm de harcama derim.kendine ii bak..

dombilik

sağolasın koordinat
hiç birşey çaba sarfetmeden oluvermiyor olacak inşalah...

dombilik

bu sıralar internet bağlantılarımda ve forumda bazı anormallikler var bazen gönderdiğim mesajlar gitmiyor diye uyarı geliyor

sonradan bööle üç adet oluveriyor(tabiii bidaha bidaha göndere bastıgımdan)
 :?

XNHCX

SP5'i indirmeyen arkadaşlar

varsa...

İNDİR[/size:5624d

78ac3]

dombilik

xnhcx usta;
teşekkür ettim. indirip deniyorum

dombilik

verdiginiz link deki programı indirip kurdum
fakat yine sonuçta bir değişiklik yok aynı sorun devam

ediyor.
mpasm ve 16f877 deki inc dosyası üzerine çalışıyorum belki derlemede bir farklılık olabilir diye düşünüyorum.Ne dersiniz? :?

dombilik

lst,hex,bas uzantılı dosyaların bulundugu klasör ile proteusta yapılan .dsn uzantılı dosyanın hepsi aynı yerdemi olacak veya

buna benzer genel bir kaide varmı acaba benim bilmediğim.
gerçi değişik şekillerde deniyorum şu an