eproma kullanımı

Başlatan jashua, 04 Mart 2010, 16:48:00

jashua

herkeze merhaba,

Arkadaşlar şöyle bir sorum olacak. 16f628 hex yüklerken epromada bazı bilgileri yüklemek istiyorum. tamam belki kullandığım yazma programı ile eprom hexlerini tekerteker yazabilim ancak coklu yükleme yapmam lazım 10 15 tane. yazılımsal olarak başta bütün bilgileri yazdırabilirm belki ama yazılımı şişirmek istemiyorum. şimdiden teşekkür ederim.

bigbey

http://picproje.org/index.php/topic,27541
Konu burada işlendi sanırım aynı sorunla karşı karşıyasınız. İnceleyin.
TA6R

jashua

sanırım bir yanlış anlaşılma var. ben yazma programını kullanarak eproma yükleme yapmak istiyorum. eeprom icin sabit sayılarım var ve bütün epromu kullanıyorum. ayrı zamanlarda yapacağım yüklemelerde, yükleme programına eprom bilgilerini otomatik olarak yerleştirmek istiyorum. kullandığım program usb burn. bunu nasıl yaparım demek istedim.  ayrı bir hez dosyasımı oluşturulması lazım nasıldır bilemedim.

Tagli

Derleyicinin resmi rehberinde soldaki menüden "EEPROM" başlığı seçilirse gerekli bilgiye ulaşılabilir. Özetle şu şekilde:
EEPROM ilk_adres,[veri1,veri2,veri3,.....]
Başlangıç adresi yazılmazsa 0 olarak kabul ediliyor.
Örnek: EEPROM 5,[10,20,30]

Ayrıca, ayrı bir hex dosyasına ihtiyacın yok. Programın bulunduğu hex dosyasında EEPROM'a yazılacak değerler de gömülür.
Gökçe Tağlıoğlu

jashua

teşekkür ederim.

eğer burdan yanlış anlamadıysam
"The data is stored in the EEPROM space only once at the time the microcontroller is programmed, not each time the program is run"

bu sadece pic ilk yüklemesinde bu bilgileri yazıyor ancak daha sonra voltaj kesilip tekrar açıldığında herhangi bir işlem olmuyor. tek seferlik yükleme sırasında kullanılan bir işlem.

ilginize teşekkür ederim.