Devre üzerinden PIC programlamak için?

Başlatan sekoli, 25 Mart 2010, 09:12:29

sekoli

Selamlar,

Yapmakta olduğum bir devredeki pic'i ICSP ile devre üzerinde takılı iken programlamak istiyorum. Pic'im 18LF2620, devrem 3.3v ile besleniyor. Programlayıcım USB Brenner8.
Bağlantıları internetten biraz araştırınca buldum fakat tam olarak anlayamadığım bir iki konu var. Yardımcı olursanız sevinirim.

ICSP de 5 adet pin var :
VPP - bir adet diyot ile pic'in MCLR pinine bağladım.
VDD - ?
GND - devremin GND sine bağladım.
VDATA - pic in PGD pinine bağladım (pin 28)
VCLK - pic in PGC pinine bağladım (pin 27)

Sorum şu : ICSP deki Vdd yi nereye bağlamalıyım? Yada bağlamalı mıyım? Programlama yaparken devreme güç verecekmiyim? yada bi şekilde sadece pic'e mi güç vermeliyim? Programlama esnasında pic le ilgili başka bir aksiyon yapılması gerekiyor mu?

Şimdiden teşekkürler.

gtekdemir

Kendi 16f877 li devremde vdd pic beslemesine bağlı, diğer bağlantıları zaten yapmışsın. Programlayıcı gerekli beslemeyi zaten programlama esnasında sağlıyor onun için ayrıca devreyi beslemen gerekmiyor.

Maxim

VDD 2 şekilde kullanılabilir
1- besleme programlayıcı üzerindenmi verilecek ?
2- devrenin kendi beslemesimi kullanılacak

seçenek 2 için VDD ucunu boş bırakmak gerekiyor,
programlamadan önce devrenizi çalıştırıyorsunuz ve programlıyorsunuz .

1. seçenek genelde düşük güç tüketen devrelerde kullanılır , haliyle programlayıcının verebileceği besleme akımı sınırlı olacaktır .

sekoli

Yardımlarınız için teşekkürler. Dün gece bir deneme yaptım ve başarılı oldum. Denemeyi şöyle yaptım. ICSP ' deki vdd yi PIC'i beslemek için kullandım, yani devrenin beslemesini açmadım. Fakat şunu sormak istiyorum. Normalde devrem 3.3v ile çalışıyor, Brenner8 programlayıcım ise sanırım pic'i 5v ile beslemiş oluyor. Devrenin geri kalanına bir zarar gelmemesi için araya bir jumper koysam olur mu? Yani, mantık bu mudur?

Maxim

pickit2 kullanıyorum , onda voltaj ayarı var ,3.3 ,3.6 ,5.0 ayarlı .
haliyle sizin bir şekilde iki farklı voltajı yalıtmanız lazım