18F serisi PortB değişkliği takibi.

Başlatan MC_Skywalker, 26 Mart 2010, 10:03:06

MC_Skywalker

18F4520 nin portB sinin giriş olarak yapılandırıp, port taki değişkikleri takip etmek istiyorum.

herhangi bir anda PortB nin pinlerinde birinde yada birkaçında H olursa bunu işlemek isitiyorum. kesme ile sanırım sadece B4 - B7 arsı deiğiklik kontorl edilebiliyor. Benim işetediğim B0 - B7. ayrıca donanım kesmesi işlenmek için alt rutine sapıldığında diğer girişler de değişme olduğunda işlenemiyor.

yapmak istediğim kısaça şu. PortB opto kuplör ile dış dünyaya bağlı. giriş tekileyen bir stop switch yada optotik sensör olabilir. bu durumu tespit edip olduğu andaki tarihve saat bilgisi ile SD karta kaydetmek.

Fikir verebilecklere yardımları için şimdiden teşekürler.

tyildizak

Selamlar,

Eğer  8 ya da daha fazla işaret kaynağındaki değişimi kontrol edeceksen,  herbirini birer diyotla rb0/int'e gir, rb0 kesmesi kullan.
Yok aynı zamanda hangi girişte değişiklik olduğunu da saptayayım istiyorsan, 8 işaret kaynağını 8 farklı girişe ayrı ayrı gir, aynı zamanda yine birer diyotla rb0'a bağla, hangi bitin high olduğunu kesme gelince alt programda girişleri teker teker test ederek bul.

Kolay gelsin.

hasangurlek

RB3 hariç hepsi harici kesme oluşturacak şekilde ayarlanabiliyor, yapmanız gereken sadece RB3 girişini tetikleyecek hattı çoğullayıp RB0,1,2 girişlerinden birini tetikleyecek şekilde bağlamanız. Yazılımda yapmanız gereken ise (RB3ü RB0 int ile ilişkilendirdiyseniz) RB0 kesmesi olduğunda RB3 üde test etmek olacak.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

tyildizak

18 serisi olduğunu gözden kaçırmışım, özür dilerim