ARM Nedir Ne Değildir? Ne Zaman Geçmem Gerekir?

Başlatan rkinaci, 29 Mayıs 2010, 07:49:01

rkinaci

Arkadaşlar bu soruyu başka bir arkadaşın iletisinde sormuştum ama orada pek gören olmadı sanırım. Yeni başlık açtım ama umarım bir sakıncası yoktur.
Forumda eminim bir çok yerde geçmiştir ve bende görmüşümdür ama bazı şeyler aklımda tam şekillenmedi. Bunlar ne derseniz şöyle sorayım:
- ARM7 ve ARM9 nedir ne değildir? Neden bunları kullanıyorsunuz ve sizi bunları kullanmaya gerekli kılan nedenler?
- Pic ile başladığım mcu maceramı ileriye taşımak istiyorum ama bu tabiki de adım adım olacak. Bir sonraki adım ATMEL mi yoksa hep duyduğumda bir türlü tam manasıyla anlayamadığım ARM serisi mi?
- Şimdilik sadece adc, rf iletişim, port kontrolü yapıyorum ve gittikçe beni zorlayacak uygulamalara doğru yol alıyorum. Sizce uygulamalarımda gelip önümü tıkayacak olan pic'in sınırları mıdır?
- Birde şu dsPic'ler var. Bunlar ARM çekirdeği ile baş edemiyecek çapta mcu'lar mı yoksa dsPic öğrensem ileri uygulamalar için yeterli olur mu?
- Bilgisayar programlama dili olarakta delphi ve C# ile uğraşıyorum ve elektronikle birleştireceğim  projeler yapmak istiyorum. Bu yüzden tercihim sizce ne yöne olmalı? (ARM'ler veya dsPic)

Cevaplarınızı bekliyorum...
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

izturk

Herkese iyi günler.
bu forumda yeniyim. elektrik elektronik 3. sınıf öğrencisiyim. bitirme projesi alacağım için ileri pic uygulamaları bana da lazım olacak gibi ve bi kaç gündür bu konuları araştırıyorum şöyle genel bi bilgim olsun diye.
ama arkadaşın dediği gibi benim de kafamda tam oturmadı.

yukardaki sorulara ek olarak bi iki soru da ben sorayım.

1-)gömülü sistemler nedir? ne tür uygulamalarda kullanılır. okuuduğum her yazıda kendine özel sınırlı uygulamaları gerçekleştiren bilgisayarlardır diyor ama herhangi bi örnekle karşılaşmadım. gömülü sistemlerde genelde arm işlemci kullanılıyo sanırım. bu gömülü sistemlerde pic kullanılmaz mı?

2-) ben şu ana kadar ccs c ile pic uygulamaları üzerine çalıştım. biraz da asm bilgim var. diğer mikroişlemcilerin arm gibi programlamaları tamamen farklımıdır. (kod yazılışı, komutları, programlayıcı cihazları, derleyicileri vs) yoksa pic programlaya benzermidir?

ilgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

Erol YILMAZ

nasıl ki PIC in kendine göre bir yapısı var, PIC16 ile PIC18 birbirinden farklılık gösteriyor CPU yapısı olarak,
aynı şekilde ARM de farklı bir çekirdek yapısıdır. onun da çeşitleri var. ARM7,   cortex-m3 vs...

PIC'in çevre birimlerinden olan adc'si çoğu zaman 10 bit,   ender olarak ta 12 bit ise
ARM'nin de çevre birimlerinden olan adc si çeşitli çözünürlüklerdedir...

Şimdi gelelim problemin çözümüne...
Kullandığınız Mcu (PIC, AVR yada ARM ne ise...)

Hız,
güvenilirlik,
fonksiyon,
pin yapısı,
temin edilebilirlik,
kod geliştirme araçları

vs vs bakımından sizi tatmin etmiyor mu ?
Burada  vereceğiniz cevap çok önemli, çünkü ne aradığınızı belirliyorsunuz.

Mcu da sizi mutlu etmeyen durum ne ise bunun ötekinde var olup olmadığına bakacaksınız..
Ve diğer bir çok parametreyi de değerlendireeceksiniz ki,
yeni mcu, yeni problemimiz olmasın...

Şİmdi bu soruya cevap veremiyorsak   o zaman,
NE ARADIĞIMIZI BİLMİYORUZ,,,

Komşumuzun kullandığı markadan istiyoruz demektir.