Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

PG 12864 D GLCD sorunu

Başlatan satilla, 18 Ağustos 2010, 02:12:08

satilla

ekranla nerdeyse bir haftadır ugrasıorm ama bir türlü çalıştıramadım nette nerdeyse tüm siteleir dolaştım ccs c ve protonda denemeler yaptım sonuç nafile

#include <16f877A.h>
#device adc=8
#FUSES NOWDT                   //No Watch Dog Timer
#FUSES XT                      //High speed Osc (> 4mhz)
#FUSES NOPROTECT               //Code not protected from reading
#FUSES NOBROWNOUT              //Reset when brownout detected
#FUSES NOPUT                   //No Power Up Timer
#FUSES NODEBUG                 //No Debug mode for ICD
#FUSES NOLVP                   //No low voltage prgming, B3(PIC16) or B5(PIC18) used for I/O
#use delay(clock=4000000)
#include <PG12864-D.c>
#include <graphics.c>
#use fast_io(A)

#define sag pin_c5
#define sol pin_c3
#define asagi pin_c7
#define yukari pin_c4
#define ok pin_c6

char tmp[]="PG12864 - D";
char tmp1[]="GRAFiK LCD";
char tmp2[]="UYGULAMA SETi";
char tmp3[]="EXPKITS";

void main(){
   setup_psp(psp_disabled);
   setup_spi(spi_ss_disabled);
   setup_timer_0(RTCC_INTERNAL);
   setup_timer_1(t1_disabled);
   setup_timer_2(t2_disabled,0,1);
   setup_ccp1(ccp_off);
   setup_ccp2(ccp_off);
   SET_TRIS_A(0b00000000);
   SET_TRIS_B(0b11111111);
   SET_TRIS_E(0b00000000);
   SET_TRIS_C(0b00000000);
   SET_TRIS_D(0b11111111);
   delay_us(20);
   glcd_init(on);
   delay_ms(500);

while(TRUE){
   output_a(255);
   delay_ms(1000);
   output_a(0);
   output_a(255);
   delay_ms(1000);
   output_a(0);

glcd_rect(0,0,127,63,no,on); 
   glcd_rect(2,2,125,61,no,on); 
   glcd_text57(30,10,tmp,1,on);
   glcd_text57(32,20,tmp1,1,on);
   glcd_text57(25,30,tmp2,1,on);
   glcd_text57(25,43,tmp3,2,on); 
}
}

pic calısıyormu diye port a ya led bagladım o sorunsuzca yanıp sönüyor

https://320volt.com/expkits-ex1-c-icin-grafik-lcd-karti/  kodu burdan aldım ama bir türlü çalıştıramadım :S

ahmet2004

Kodları aldığınız yerden yardım isteyiniz.Orada bulunan bu konuyu açan arkadaş size yardım eder mutlaka.

radres

Kardeş devreyi aldığın yerde "PG12864-D.c dosyası bu model lcd ve kit ile kullanım için düzenlenmiştir. Orjinali CCS C drivers klasöründe HDM64GS12x.c dosyasıdır." diyor. Bu noktaya dikkat et istersen. Bir de elindeki LCD'nin arkasında marka ve modeline bakarak internette bir araştır. Bacak sırası her zaman o PROTEUS'ta gördüğün gibi olmuyor. Kullandığın LCD'nin doğru bacak sırasına göre bağlantı yaparsan CCS C'nin grafik LCD kütüphanesi ile kesinlikle çalışır. Denedim çünkü.

satilla

internetten araştırmadıgımyer kalmadı bacak bağlantıları doğru.Bendeki GLCD'de RST bacagı yok ama CCS driverı içinde var onu baglamıyorum, daha oncede HDM64GS12x.c'yi denedim zaten bir değişiklik yok, kit için değişim yapılmış header dosyasında
Hatta yeni GLCD almayı bile düşünüyorum ama onada para verirsem ve çalışmazsa hayal kırıklığını kaldırp çalışmalarıma devam edeceğimi sanmıyorum ne yaptıysam olmuyor çünkü hocam senin denedigin GLCD modeli aynıysa kodları paylaşabilirmisin

Maxim

daha gözle görünür bilgi verebilirmisin ?

mesela lcd`nin yakın çekim fotoları ?
mesela lcd`nin arka tarafında bulunan model numaraları veya herhangi ne yazı varsa ?

radres

Kullandığın grafik LCD'nin datasheetini eklesene bir bakayım. Ben CCS C içindeki grafik LCD kütüphanesini aynen kullanmıştım. Benim de bacak sıraları farklı idi ve bir kaç bacak ismi. Datasheetinden öğrenip ona göre bağlamıştım. Sen bir data sheetini veya model markasını söyle de ona göre bakalım.

Konyali2

datasheet te hata var data bus line sıralaması DB7-DB0 olcak CSA ve CSB yer değiştir dene çalışır

satilla

hocam dediğiniz gibi yaptım cs'leri değiştirdim bu arada şunu farkettim
led yandıgında girişteki gerilim 4.9 dan 4.7 ye düşüyor LCD'nin aydınlatmasını baglarsamda 4.2'ye düşüyor 500 mA'lık çıkış veren 5v adaptör kullanıyorum yetersizmi kalıyor GLCD sürmek için

radres

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 18 Ağustos 2010, 11:12:06
hocam dediğiniz gibi yaptım cs'leri değiştirdim bu arada şunu farkettim
led yandıgında girişteki gerilim 4.9 dan 4.7 ye düşüyor LCD'nin aydınlatmasını baglarsamda 4.2'ye düşüyor 500 mA'lık çıkış veren 5v adaptör kullanıyorum yetersizmi kalıyor GLCD sürmek için

Voltaj yetersiz gelior olabilir. Baksana 5v'luk kaynak herhalde akımı sağlayamadığından voltaj düşümü oluyor. Daha güçlü bir GK ile dene bir.

satilla

Voltaj yetersiz gelior olabilir. Baksana 5v'luk kaynak herhalde akımı sağlayamadığından voltaj düşümü oluyor. Daha güçlü bir GK ile dene bir.
[/quote]

Hocam son umudumdu senden aldıgım kıvılcımla gözümü karartım laptopun 24 v veren 3.5A lık adaptörünü bagladım ve çalıştı 7805 3 sn sonra duman cıkartıyorda olsa 3 sn içinde görüntü geldi
Allah yardımcı olmaya çalışan herkesten razı olsn bu kadar sevinemezdim

Not:VR1 trimpotu cok hassas en ufak oynatmada ya ekran kararıyor yada ekranda birşey cıkmyor ve genelde ekranda birşey cıkmıyor ilerde bu glcd ile uğraşanların dikkatine

radres

Sorunu bulduğuna sevindim. İyi çalışmalar.

computerboy

Burayı incelemeni tavsiye ederim hocam.
Link : http://www.elektrotekno.com/about48019.html

satilla

Alıntı yapılan: computerboy - 23 Ağustos 2010, 16:49:38
Burayı incelemeni tavsiye ederim hocam.
Link : http://www.elektrotekno.com/about48019.html

denemeleirm sırasında ezberleidm orda yazılan yazıları ;)

son olarak hocamalarm devreyi kurmak için bugün TQFP kılıfta 18F4620 aldım datasheets'e baktım çalışma voltajı 5 v olarak görünüyor benim bildiğim TQFP kılıfta 3.3 v olması gerekiyor bu PIC'i kaç V ile çalıştıracagım

computerboy

üstad muhtemelen sendeki 7805 regulator çin malıdır ondan dolayı sıkıntı yaşıyorsundur çok başıma geldi st marka olanı tercih et. ayrıca senin için usb üzerinden çalışan kendi yaptığım baskı devreyi göndericem adaptöre ihtiyaç yok şematik artı pcb de var ayrıca istersen proton kodlarınıda verebilirim.