Step motor, sürücü ve problemler ve yardım

Başlatan ostothek, 28 Ağustos 2010, 20:28:03

radres

Mach3 programını kullanmadım. Ama kurup inceledim biraz. Mach3 programı ile işini yapacaksan, bilgisayara bağlı kalırsın. Ama PIC veya başka mikrodenetleyici ile bilgisayara bağlı kalmadan devreni oluşturur programını yazarsın ve sistemini bilgisayardan bağımsız istediğin yerde kullanırsın. Amacına göre seçim senin. Dediğin gibi ilk önce step motor sürücü kartı ve mach3 programı ile küçük denemeleri başar. sonrası zaten senin hayal gücünle sınırlı. Avometre falan aldığında (zaten dediğim gibi 5-10Tl'ye ucuz bir şey alırsın) daha iyi devreni deneriz. Sorunu bulma açısından. Ne biliyim belki bağlantın doğruydu, o LED belki sadece aşırı voltajda yanıyor. Bilemiyorum sürücü kartının tam olarak özelliğini. Şimdilik ben kaçıyorum gene görüşmek üzere deyiyim. Kolay gelsin sana. Ama elektronik böyledir. İnsanı uğraştırır. ama inan uğraştırdıkça bir şeyler öğrenirsin. Tecrübe ve bilgin arttıkça bu kolay aşamaları rahatça aşarsın (Bu seferde ileri düzeyde karşılaştığın sorunlar için sıkılırsın :). Ama bu iş böyle. Biraz ilerledin mi elektronikte daha fazla zevk almaya başlarsın. Bunu da unutma.

ostothek

Çok teşekkür ederim, afiyet olsun. Görüşmek üzere...

micmez

selam, ilk sayfadaki nema 23 motor ve tb6560 kartın aynısı bende var şu an.
motordan çıkan kablolar siyah-kırmızı-yeşil-mavi
bu kabloları  kontrol kartıan sırasıyla
siyah   - xa +
yeşil    - xa -
kırmızı - xb +
mavi   -  xb -

şeklinde bağladım ama henüz çalıştırmadım.
motora veya karta zarar vermememek için çalıştırmadan önce doğruluğunu nasıl test edebilirim ?

iyi akşamlar,