bir mikroişlemciye sesi nasıl kayıt ettirip onu istediğim yere yollayabilirim

Başlatan parametre, 06 Eylül 2010, 00:27:03

parametre

bir mikroişlemciye sesi nasıl kayıt ettirip onu istediğim yere yollayabilirim

bir mikro işlemciye sesi kaydetmek yada onu diger pice yollamak için transfer etmek için bilgi aradım ama tam bir bilgi bulamadım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? sema ve yazılım konusunda
bilgi de verebilirseniz sevinirim yardımcı olacak arkadaslara tesekkur etmeyi bir borc bilirim .

radres

Analog veriyi yani sesi belli aralıklarla örnekleyip yani dijital bilgiye çevirip EEPROM'da saklayabilirsin. Daha sonra sakladığın bu dijital bilgiyi tekrar analog sinyale çevirerek ilk baştaki ses sinyalini elde edebilirsin diye düşünüyorum. Analog veriyi örnekleme sayın ne kadar fazla olursa sesi o kadar orjinali ile kaydedip tekrar oluşturabilirsin. Bu iş için PIC'in içinde ki 12 veya 14 bitlik ADC'ler sanırımişini görür. Ama çok kaliteli ve hızlı örnekleme yapsın diyorsan çok daha hızlı giriş sinyallerini örnekleyebilen 14 ve 16 bitlik ADC entegrelerini kullanabilirsin. Maxim entegreleri bu konuda bayağı çeşit bulunduruyor.

subram

ses kayıt  işi için mcu kullanmak pek mantıklı değil. Bu işi için özel olarak üretilmiş entegreler var. onlara kayıt yaptırabilirsin!
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

tayyar

MikroDenetleyici hafızasına ses kaydetmek arkadaşlarında belirttiği gibi pek mantıklı değil, onun yerine mikro denetleyici yada mikroişlemci ile kontrol ettiğin isd tipi ses kontrol entegrelerini kullanabilirsin. Forumda güzel örnekleri vardı.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ta5cnj

TA5CT