Birimler Arası Çeviri

Başlatan MicroChip, 07 Eylül 2010, 21:54:13

MicroChip

Merhaba Arkadaşlar ds1307 ile bir saat yaptım. Yanlız Ds1307 başıma işler açtı. Normalde DS1307 HEX tabanında çalışıyor. Yani diyeyim saat 21:44 bunu entegre 0x21 ($21) : 0x44 ($44) diye gösteriyor. Şimdi ne var bunda diceksiniz. Bunu olduğu gibi alıp hex olarak lcd ye yazasak sorun yok.  Ben 7 segmentlerle yaptım. Tamam ondada sorun yok. Ama bildiginiz gibi hex ler. 1 1 artmıyor.
Benim devrede 0 dan 9 a kadar sorun yok. Ama sonra a b c ler başlıyor. ama DS 9 dan sonra 10 11 12 yazıyor... pic ise kanun gereği 8 9 a b c d e f diye gidiyor. 16 lık sayı sistemi sonuçta. Şimdi öyle bir kodlama yapacağız ki..

program içinde 0x21 ile normal decimal 21 i eşitleyecek.

Eğer bunu yapmassam Saat ayarda olmuyor. Hadi diyelim saaten bilgiyi aldık. 0x09 : 0x21 olarak bilgi geldi. ben bunu pic'in değişkenlerine atıp 1 arttır dersem pic 16 lık sayı sistemine göre çalışacağı için 0x09 u 0x0A 'ya yükseltecek. Bu sayıyı tekrar ds1307 ye yükleme imkanı yok çok saçma bir saat ortaya cıkıyor. Yani ben 0x09 degerini değişkene atınca 1 arttırınca 0x0A olmasını istemiyorum. DS ye uyumlu olabilmesi için 0x10 0x11 0x12 diye yükselmesini istiyorum. Yükselsin ki ds 'ye tekrar bilgi göndereyim.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

zakbay

ds1307 den okuduğun değeri önce onluk sisteme çevirmen gerekiyor

ds1307 ye yazarkende bunun tersini yapman gerekiyor

buradaki kodları inceleyebilirsin

http://wiki.picbasic.org/index.php?n=ThreeButtonadjustmentofaDS1307RTC.RTC
Tek dostum çalışmak...

MicroChip

Orada ki örnek kodları bulamadım daha doğrusu anlıyamadım. Açıklayıcı örnek kod verebilirmisiniz ...

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

zakbay

I2CREAD SDA,SCL,$D0,$00,[SN,DAK,SAAT,GUNADI,GUN,AY,YIL,kont] 

SA1=SAAT//16  'burada onlar hanesi elde ediliyor
SA2=SAAT-SA1 '.burada birler hanesi elde ediliyor
SA2=SA2//15
DAK1=DAK//16 
DAK2=DAK-DAK1 
DAK2=DAK2//15

picproje forum ana sayfasından picbasic bölümüne girip ds1307 yazıp aratırsan. pic basic le yazılmış birçok örnek karşına çıkıyor  ;)
Tek dostum çalışmak...

MicroChip

Çok Teşekkür ederim ustalarım. Kodlar işimi gördü....