Birden fazla LCD'yi tek bir PIC ile kontrol etmek

Başlatan sharkhunter, 25 Eylül 2010, 15:02:56

sharkhunter

Merhaba Arkadaşlar, aranıza yeni katıldım.

Bir projem var, 4x20 LCD ile bilgi ekranları yapacağım yanlız 3 ayrı LCD ekranı tek bir PIC (16F877) ile kontrol edebilir miyim?  LCD'lerin birisi devreye direkt bağlı, diğer ikisi ise azami 1-1,5mt. kadar uzakta kablo ile bağlı olacak. Data uçlarını paralel bağlasam çalışır mı? Tüm ekranlarda aynı veri görüntülencek birbirlerinin klonu olacaklar.

Aranız da bunu denemiş olan var mı? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

M_B

merhaba
Aramıza hos geldiniz.
Forum daki eski konulara goz atmanızı oneririm.
https://www.picproje.org/index.php/topic,25669.msg173347.html#msg173347
burda tam istediğiniz gibi var.

Kolay gelsin
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

X-Fi

çok rahat yapılabilir 3 wire yöntemiyle yaparsın uzaktaki lcdlerin data ve clock bacaklarını paralel kullanarak onları 4 hat üzerinden çalıştırabilirsin sistemi yine 595ler ile hatta tek hat lcd sürme metodu bile var ancak uzun kablo çekilirse sorun çıkaracaktır zamanlama yöntemleriyle çalışmakta fxdev'in sitesinde vardı açıklamaları.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

chailuck

Alıntı yapılan: sharkhunter - 25 Eylül 2010, 15:02:56

Bir projem var, 4x20 LCD ile bilgi ekranları yapacağım yanlız 3 ayrı LCD ekranı tek bir PIC (16F877) ile kontrol edebilir miyim?  LCD'lerin birisi devreye direkt bağlı, diğer ikisi ise azami 1-1,5mt. kadar uzakta kablo ile bağlı olacak. Data uçlarını paralel bağlasam çalışır mı? Tüm ekranlarda aynı veri görüntülencek birbirlerinin klonu olacaklar.

programlama dili olarak ne kullanacaksın ?
basicde bu oldukça basit yapılabilir 877a nın birden fazla portu var herbirini farklı portlara baglayabılrsın.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)

sharkhunter

Alıntı yapılan: chailuck - 25 Eylül 2010, 18:58:56

programlama dili olarak ne kullanacaksın ?
basicde bu oldukça basit yapılabilir 877a nın birden fazla portu var herbirini farklı portlara baglayabılrsın.

Proton IDE+ kullanıyorum.

chailuck

mümkündür tabi, isis de deneyebilirsin aslında basit bir şekilde denedin mi ?
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)

Sepiroth

data bus kablo uzunluklari icin onerilen maksimum degerin 25-30cm oldugunu dusunurseniz cok zayif lojik hatti 1.5mt ye tasimak cok olasi gozukmuyor acikcasi:) bunun yerine RS485 ile 2 pic kullanin.
Either you feel it, or not...

sharkhunter

RS-485 protokolünü henüz öğrenemedim, bu projeyi bitirdikten sonra ilk işim onu öğrenmek olacak. Bu konuyla ilgili önerebileceğiniz topikler var mı?

LCD konusuna gelince; M_B'nin referans verdiği topikte anlatıldığı şekilde shift register kullanarak denemeyi düşünüyorum, bu şekilde her LCD'ye ayrı bilgi bile gönderilebiliyor ancak 74LS595 ile 16F877 arasındaki kablo mesafesinde de 25-30cm gibi bir sınırlama var mı? yoksa devreyi üçe bölüp her LCD'nin bulunduğu noktaya birer 595 yerleştirebilir miyim?

Yardımları için herkese çok teşekkür ederim.

ferdem

Tüm ekranlarda aynı veri görüntülencek birbirlerinin klonu olacaklar.

Bu durumda hiçbir entegre kullanmadan tüm lcd leri(uzun kablolular dahil) PIC e bağlayıp bir deneyin, 1-1.5m mesafede problem olacağını zannetmiyorum, lcd nin çektiği akım da çok düşük zaten. Problem olursa lcd kütüphanenizdeki beklemeleri biraz uzatın, daha doğrusu data yerleştikten sonra Enable ucunun biraz daha geç tetikletin. Yine problem varsa burda tekrar sorun. Kolay gelsin.

sharkhunter

Önce besit olanını deneyeceğim yani data uçlarını birleştirip, E uçlarını farklı portlara bağlayrak. Eğer bir arkadaşımızın söylediği gibi 25-30cm'den uzun kablo boyu datayı bozarsa bu durumda shift register ile deneyeceğim ve sonucu sizinle paylaşacağım.