Çok sayıda Pic' in haberleşmesi??

Başlatan My75, 01 Ekim 2010, 10:38:23

My75

Arkadaşlar pic'ler arası I2C ve SPI gibi haberleşme örnek uygulaması olan varmı?? Yapmak istediğim kısaca her pic'de rs485 gibi
ortak haberleşme kurmak,bunun için bir clock ve data hattının ortak olacağı belli fakat tam anlaşılır bir örnek bulamadım.

16F876 ile 16F628 'i haberleştireceğim,16F876 slave olacak,Lcd, giriş çıkış,buton kontrol,vs. işlemlere bakacak ve bu bilgileri 3metrelik
bir kablo ile 16F628'e gönderecek,628 usart ile başka bölüme aktaracak..

Kısaca 16F876 slave,16F628 master,bunlara verilecek kontrol kodu ne olacak,bunla ilgili basit bir örnek yazabilirmisiniz? Verilen
I2C örnekleri harici eepromlarla ilgili genelde..Bu iş 2 pic arasında nasıl olur,usart harici?? Teşekkürler..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

Ruzgarbey

merhaba.piclerin haberleşmesinde USART Kullanmak istemiyorsunuz sanırım.Ama bana göre en mantıklısı USART olur.haberleşme sırasında master veya slave olarak kullanacağınız işlemciler sadece haberleşme için olacaksa ayrı ama başka işlerde yapacaksa pici kesmeye sokmanız gerekiyor.buda USART ile mümkün.RS485 bir haberleşme Protokülüdür.rs485 to RS232 arabirim kullanarak USART ile istediğiniz gibi haberleşebilirsiniz.ama USART hızı bana yetmez diyorsanız o başka.saygılarımla..
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

Murat Mert

S.A.
SPI olara pic haberleştirmesini yapmadım ama 3 metrede spı olarak picleri haberleştirmek bence pek mantıklı değil gibi. aradaki kablodan dolayı etkilenebilir. yazılımsal olarak ve donanımsal seri uart haberleş bence.
mert07

picusta

Alıntı yapılan: mert07 - 01 Ekim 2010, 15:42:25
S.A.
SPI olara pic haberleştirmesini yapmadım ama 3 metrede spı olarak picleri haberleştirmek bence pek mantıklı değil gibi. aradaki kablodan dolayı etkilenebilir. yazılımsal olarak ve donanımsal seri uart haberleş bence.
Tamamen katiliyorum.
SPI'yi normalbus olarak kullanan cihazlar biliyorum. Adamlar 5- 6 metre SPI'yi çektiler, sonra bi sürü sorun yasadilar.
Sonra Bus driver IC eklediler her karta. güzel çalisti fakat yaydigi EMC  tavan yapti : cihazin birkaç metre ötesinden dogru düzgün bluetooth kullanilamiyor.

My75

Aslında ben olayı farklı bir şekilde çözdüm,bir kaç yerde sorunsuz çalışıyor sorun yok ama doğru olanı yapmak istedim.Benim
çözümüm şöyle.8 adet 485 rx bilgisini and kapılarına giriyorum(4068) ,çıkışını 16F876' nın rx ucuna 2metre kablo ile gönderiyorum.8
adet 75176 data alımı tamam.16F876'nın tx ucunu yine kablo ile 16F628'in rx ucuna aynı zamanda 75176 rx ucuna bağlıyorum.Data
gönderimide tamam.Yani yaptığım bir güvenlik konsolu(site girişlerinde bulunan,daireleri arayan interkom telefonu diyelim).Konsola
bağlı birde 8 blokluk bir röle kartım var,konsoldan tüm bloklara data gönderirken aynı zamanda 16F628 ilede haberleşip o bloğun
rölesini devreye sokuyorum,yine her blok için bir 75176 kullanıp gelen dataları 4068 ile and leyip konsola gönderiyorum..I2C ve SPI
olayını kullanayım dedim ama sanırım böyle devam edeceğim..Yada 2 usartlı bir Pic'e geçiş yapacağım yada Atmega' ya..
16F876 konsolda,628 ise röle kartında,röle kartı maalesef ayrı olmak zorunda..Cevap için teşekkürler..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...