pic ile h- köprü devresi sürme

Başlatan nusi, 12 Ekim 2010, 20:47:53

nusi

16f628 ile h-köprü devresi ile motoru sağa ve sola dönürmek istiyorum. pici h- köprü devresine bağladığımda devre sapıtıyor. h köprü devresi  yerine led bağladığımda devre normal çalışıyor. programlamada sorun yok yani (h-köprü devresini bd675 ile sürüyorum.) sorun ne olabilir?

Tagli

Devre şeması koyarsan daha rahat yorum yapılabilir. Bence öncelikle PIC'in resetleniyor olma ihtimalini değerlendirmelisin. Bunu anlamak kolay. Programın başına 2 saniyelik bir bekleme koy ve sonra bir LED'i yak. Daha sonra mesela bir düğmeye bastığında motoru çalıştırmayı denersin. LED sönüp 2 saniye sonra yanıyorsa PIC resetleniyor demektir.
Gökçe Tağlıoğlu

nusi

2 saniyeli bir bekleme yi nasıl yapacağım program şöyle:
trisb=%00000000
portb=0
basla:
high portb.0
high portb.3
pause 3000
low portb.3
pause 4000
low portb.0
high portb.1
pause 500
low portb.1
high portb.2
high portb.4
pause 3000
low portb.4
pause 4000
low portb.2
goto basla
end

nusi

evet programladım hocam pic 2 saniye sonra ledi yakıp söndürüyor. yani resetliyor ne yapmam gerekli sizce?

Tagli

Devreyi görmeden yorum yapmak pek doğru olmayacak ama denemen bu durumda denemen gereken ilk şey devreye şöyle 100 - 200 uF gibi bir kapasitör koymak.

Bu arada, H köprüsü 4 adet BD675'ten mi oluşuyor? Eğer öyle ise, aynı denemeyi bir de L293D gibi hazır H köprüsü entegresiyle yapmanı öneririm.
Gökçe Tağlıoğlu

nusi

nusi

birde hocam 2 ayrı buton olacak 1. butona bastığımızda  90 derece sağa 2. butona bastığımızda 90 derece sola dönen step motor devre şeması ve basic kodları hakkında yardımcı olabilirmisiniz?