Lm3915 basit Vumetre çalışmıyor

Başlatan Experienced, 12 Ekim 2010, 22:34:28

Experienced

merhaba,
internetten bulduğum hatta çalışırken vidyolarınıda izlediğim vumetreyi yaptım.
Fakat ilk elektriği verirken yanlışlıkla entegreyi ters takmışım dolayısıyla ısındı ve şu anda hayat yok sizce yanmış olma ihtimali nedir.Fakat ters bağlantılı şekilde 10 saniye kalmadı.
Hatta şöylede bir durum var,entegreyi ters takarak elektrik verdiğimde 2.bacak bağlantısını yapmadığımı farkettim.
Tecrübeli arkadaşlar değerli yorumlarınıza ihtiyacım var teşekkürler.
[IMG]http://i552.photobucket.com/albums/jj340/experienced001/7FEE10CF04054062B53A94543E90D898.jpg[/img]

peko

ısındıysa geçmiş olsun, malisef uçmuş.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Experienced

hatta elektrik verdiğimde 1 -2 led sürekli yanıyor başkada bir hareket yok

cetinkaya

Experienced

peko

Beslemenin ters bağlanması, girişe yüksek ses girilmesi (<775mV), gibi nedenler dışında bir etkenden bozulacağını sanmam.
Yüzlerce yaptım bundan... Vestel müzik setim vardı, ekolayzır kanal potları ışıklıydı, onları bile söküp bu devreyi bağlayarak vumetre özelliği kazandırmıştım :) yine aynı setin ekolayzır filtresinin kalitesi de hoşuma gitmemişti onun için bir araç ekolayzır'ı parçalarayarak filtre kısmını komple modifiye etmiştim. İnanılmaz güzel kalitede ve görselde olmuştu :) 94 yılı falandı sanırım.. :)
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Experienced

benim anlamadığım bir noktada,ledlere direnç bağlamamış şemada,sonuçta farklı renkte ledler kullanabilirim vs.
ve led anotları 12V diyor
sizce bu durumda bu ledler kızarmadan nasıl çalışacak ?

necati

Proteus ta denedim çalışıyor
girişten verdiğiniz voltaj (2,5v) az olabilir
daha önce  kullandim  (20 yıl önce) sorunsuz çalımıştı
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]