Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

reset sorunu

Başlatan minti34, 23 Ekim 2010, 01:26:56

minti34

merhabalar kolay gelsin.
YATAY_D=0
If DIKEY_1=0 Then
kntrl=%00000100
GOSUB GOSTER
HIGH PORTA.0
pause 20
While DIKEY_1=0
Wend  
HIGH YATAY_D 
Endif

yazmış olduğum kodda tuş takımının * butonunu reset butonu olarak kullanmak istiyorum.devrede bir adet rf verici modul baglı.
reset butonuna basılınca goster etıketine dallanacak oradan rf modul uzerinden karsı taraftaki devreye reset bilgisi gidiyor.butona basılınca porta nın 0. biti 1 yapılıyor ve transistör iletime geçerek MCLR ucu toprağa çekilmesi gerkiyor.ama ben bir türlü yapamadımyardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

subram

tam anlamadım; şimdi * butonuna basınca GOSTER etiketine gidecek! oradankarşı tarafa reset bilgisi gönderecek ve pic kendini resetleyecek böyle mi? yani vericiden reset butonuna basacaz  alıcıdaki devreyi de resetlicez.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

minti34

evet aslında yapmak istediğim sey tam anlamıyla bu.ama benim anlamadığım.butona basınca RA0 ucundan 5v alabiliyorum.bunun transistörü tekikleyip 5v tu transistör üzerinden toprağa çektikten sonra 5v kesince devrenin resetlenmesi gerekmiyormu.ama transistör tetiklenmiyor.5v haricen transistörün önündeki dirençten verdiğim zaman tetikliyor.bunun sebebi ne olabilir.acaba kurduğum mantık yanlış mı?

minti34

alıcı verici olayını su an boşver.yukarıdaki devrede reset mantığı doğrumu.yani * butonuna basınca RA0 ucundan 5v alıp devreyi resetliyebilirmiyim.

Klein

Transistörün Base ucundan GND ye bir pulldown direnci bağla.  Onun dışında resetlemememen için bir sebep yok.
Başka bir yöntem olarak şöylede resetleme yapabilirsin.  Uygulamanda WDT zamanlayıcısını aktif et.  Pic'i resetlemek istediğinde  programı sonsuz döngüye sok. Döngü içerisinde WDT zamanlayıcısını sıfırlama.  WDT programını resetleyecektir.

buiba

ra0 ucuna seri bir diyot,diyotla 1k direnç arasındaki noktaya bir kapasitor baglayıp deneyın bir de,tabii kapasitorun (+)bu noktada (-) side topraga baglı olacak.