Yüksek akımlı DC Motor Kontrolü

Başlatan sensorless, 26 Ekim 2010, 19:26:08

sensorless

Devreleri kurmaya başladım, 27V Transformatör, Köprü diyot ve 3300uF kondansatör çok iyi çalıştı, motoru elimle tutup durmasını engelleyecek kadar sıkmama rağmen 2A falan geçiyor, ve en fazla 3-4V lik bir gerilim düşümü yaşanıyor. Motor normal çalışmada 400mA çekiyor.

Az önce L298in bir kanalını kullanarak motoru çalıştırmak istedim, ilk başta normal çalışıyordu fakat inputları değiştirir değiştirmez L298 patladı denebilir:) Duman falan çıktı. Zaten 3A'lik fuse elektriği kesti sanırım, çıkardığımda telinin koptuğunu gördüm.

Çok fazla yön değiştirmeyeceğim diye diyot kullanmamıştım, acaba diyot kullanmadığım içinmi böyle bir sorun çıktı. Yoksa datasheette denildiği gibi 28A lık başlangıç akımı nedeniyle mi böyle birşey oldu? Ne dersiniz? ikinci L298 diyotla deneyip onuda yakmak istemiyorum, eğer böyle bir sorun varsa, bununla uğraşmayıp Fetler ile H köprüsü kuracağım...

electronblue

Yalnız beyefendi yukarıda bütün mesajlarda mosfet ya da röle önerilmiş siz neden gidip inatla l298 kullandınız anlayamadım.

Malzemenin kataloğunda demiş ki :

- Kardeşim sen kanal başı 100 mikrosaniyeyi geçmemek ve tekrarsız olmak şartıyla  3 A tepe akımını  çekebilirsin.

- Ama bu sürekli olacaksa da PWM ile %80 on - %20 off olacak şekilde ve Ton süresi 10mS yi geçmemek şartıyla 2.5A çekebilirsin. 

- Ben açmam kapatmam, elektriği verir çıkışımı alırım diyorsan da sürekli olarka 2 A çekebilirsin.

Şimdi gelelim 28ampere  :D motor kalkacak daaa... kendini toplayıp devrini arttıracak daaa derken en az 1-2 saniye 10 Amperden fazla akım çeker. Ki zaten 25Watta 75 dereceye kadar ısınan bu zavallım entegre ne kadar dayanabilir ki.

Sonuç olarak çok hızlı yön değiştirmeyeceksen röle, yok ben aç kapa yaparım aniden değişmesini isterim akımını voltajını kontrol ederim, devrini ayarlarım dersen mosfet ve benzeri güç elemanı şart.

İyi Çalışmalar Dilerim

sensorless

Ampermetre ile gecen akima baktigimda kalkerken bile 2amperin uzerine cikmamis olmasi ve iki kanali paralel baglamis olmanin avantaji ve 1A veren dc adaptor ile rahatlikla kalkip calismaya baslamasi nedeniyle l298 mantikli geldi. 28A olayinada kimse cevap vermeyince denemek istedim. Keske daha onceden sizin fikrinizi almis olsaydim;). Neyse deneyim iste.
Ama bu yanma olayina diyotlari koymamis olmamin ne kadar etkisi var asil bunu ogrenmek istiyorum.

Role ve fet kullanmak istemememin nedenleri de yanlislikla bile olsa deneme sirasinda akimin hkoprusunde direk asagi inip fetleri delmesi. Rolede ise yapisma sorunlari varmis. Yanlis akim verme olayini karno diyagramini cozerek hallettim sayilir. Ne kadar yanlis versenizde akim direk topraklanmiyor. Onerirseniz boyle bisey yapacagim

teknikelektronikci

arkadasim röleyi birak mühendis olacaksin donanimin nerdeyse 0 yap mosfet veya igbt lerle h sürücünü bu konudada iyi tecrübe edin entegre L298 gibi kullanma zaten 28 amper kalkma akiminda ne olur bilemem eger bu konuda tecrübe edinmek istiyorsan igbt mosfet kullan ileridede edindiign tecrübelerle saglam 3 phase motor sürücüler bile yaparsin karno ile ne yapacan anlamadim islemci ile yapmyiormuusn ? bu arada hangi üniv kacinci sinif ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

ek not simdi okudum 20 li küsür v3 amper motordan bahsetmisdin 400mA cektigini yazmisin pek normal degil trafon yeterince güclümü kac wattlik
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sensorless

Trafo 27V AC de 3A sağlıyor, köprü ve 3300uF çıkışında 40V DC elde ediyorum. Buda zaten Motorun kullanacağı gerilime denk düşüyor.
Tamam ozaman MosFetler ile HBridge kuracağım. Elimde IRFZ44N var zaten, buna ek olarak birde P mosfet bulurum, yapmışken 40Amperlik yapayim bari.
Motor boşta 400mA çekiyor, Redüktörlü bir motor, dönmesini engellemeye çalıştığımda yani yük altına soktuğumda doğal olarak artıyor çektiği akım.

justice_for_all

peki hocam projenizi hangi pic denetleyicisiyle yapiyosunuz...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

sensorless

Pic877A ile yapacağım inşallah, ama dediğim gibi donanımda eksiklerim var, onları tamamlarsam sorunum çözülecek:)

justice_for_all

ben h koprusu eccp moduluyle surulur die biliyorum ama farkli suren arkadaslar varsa bilemem..
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

sensorless

Sanırım ECCP geliştirilmiş pwm modülü oluyor, standart pwmden nasıl bir farkı var?
Fetler ile H köprüsü yapınca aynı koldaki P ve N fetinin aynı anda iletime geçmesi yasakli durum diye söz ediliyor.
Mesela ilk mesajımdaki devreyi kurduğumuzu düşünürsek buradaki Q7 o yasaklı durumu engellemek için konulmuş.
Bu sistemi yakma ihtimalim varmı:)

justice_for_all

p ve n mosfeti ayni anda acilir ama sadece capraz olanlar ayni siradakiler acilirsa kisa devre olur ve malzemelerin yanabilir.. iste eccp modulu bu ise yarar sen sadece baglantilarini yaparsin ona ozel baglantilari daha sonra registerden ileri ve geri icin ayri kodlamalari yaptiktan sonra is biter peki akim kontrolu icin guclu direnc koymayi dusunuyomusunuz...H koprusunde ters diyotlari koymayi unutmazsan ii olur.

kolay gelsin

sensorless

Akım ölçümü için küçük omajda fakat yüksek wattlı bir direnç koymayı düşünüyorum. 0.05 ohm koyarsam normal şartlarda 3A geçeceği için 0.15V yapar. Bunu Lm358 ile 100kat yükseltip o şekilde 1.5V olarak MCU'ya göndermeyi düşünüyorum. Başlangıç anında ise 28A geçeceğinden 1.5V oluşacak, aynı kuvvetlendirici bunuda yükseltecek fakat 5V (single supply) olduğundan kırpılıp 5V değerine yakın birşey alacaktır diye tahmin ediyorum. Bu sayede Akımı ADC ile ölçebilirim sanırım. Bu konudaki düşünceniz nedir, çalışırmı sizce?

Bu arada 0.05 ohm'luk direnç bulamıyorum, ne önerirsiniz?

Fikirlerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim..
Ahmet

justice_for_all

-  Birincisi 100 kat yukseltirseniz 0.15 * 100 =15 v olur.10 kat yukseltmeniz gerek.Ayrica gerilim izleyici buffer opamptanda gecirin..
-  ikincisi elemanlari al oyle tasarla devreni direnci en kucuk degerli olanindan al ona gore opamp tasarlarsin...

peki baslangicta 28 amper cektigini nasil anlayacaksiniz...1.5 voly geldi diyelim yukseltici 10 kat yukseltti oldu 15 v 5 volt singldan 5 volt olarak gecti dimi

peki soyle olsun motor 35 amper cekti hatta diyelim mosfet akiminizin ustune cikti mesela,35 amperde 1.75 volt geldi yukselticimiz yukseltti oldu 17.5 v single supply 5 volt oldugu icin yine 5 volt gorursun akimlar farkli ama gerilimler ayni yani bu sekilde olmayabilir...

yalniz single supply dediginiz ne onu anlayamadim..

sensorless

Pardon dediğiniz gibi 10kat olacak o..
Single Supplydan kastım, opampa negatif gerilim vermek istemiyorum, 0 +V şeklinde arasında çalıştıracağım. Ben 5V olarak düşünmüştüm opampın beslemesini. Akım kontrolü koymamın nedeni ise motorun sıkışıp sıkışmadığını anlamaktı. Yani 1 kaç saniyeden uzun süre yüksek akım çekilirse motor sıkıştı uyarısı vermek istiyorum. Yani önüne bir engel geldi uyarısı gibi birşey.
Dediğiniz gibi bu şekilde 30A ile 10A arasında aynı şeyi verecek. Bunun iki çözümü var sanırım, ya opampın beslemesini artıracağım 12-18V civarına(bu seferde ADC'den okuyabilmek için gerilim bölücü gerek), yada 10A üzerine motor sıkıştı uyarısı vereceğim. Fakat motorun anlık çekeceği 28Amperi bir şekilde filtrelemem gerek. Belki alçak geçiren bir filtre kurarız bunun çıkışına güzel olmazmı:)

justice_for_all

peki motora yuk olarak ne baglicaksin hep bosta donmeyecek sonucta degil mi?motorun yukune gore bi akim belirle o akimin uzarine gecince uyari verirse ii olur.. peki uyari verdigi anda bise yapmayi dusunuyomusun ?