esc calisma sistemi

Başlatan selvi, 26 Kasım 2010, 20:14:40

selvi

hazir esc i kendim yapmak istegim kumanda ile calistirmak istiyorum.onun icin esc nasil hareket gecirilir.servo calisma sistemi benzer ve farklar nelerdir?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

iyildirim

ESC lerin birlikte kullanıldığı alıcılar bir kaç çeşit. Dolayısıyla ESC'lerde farklı.
Komuta edilmeleri dışında servolarla ESC'lerin benzerliğ yok. Servo pozisyonlama için kullanılıyorken ESC motor hız kontrolü için kullanılıyor. Aslında teknik olarak bakarsak; çalışma mantığı açısından potu çıkarılmış bir servoyu yön kontrollü bir  ESC'ye benzetmek de mümkün.

ESC'lerin komuta edilmesi için alıcı veya sizin kontrolörünüz ile ESC uyumlu çalışmalı. Kontrol için kullanılan protokoller PPM(yada PWM) ve I2C. PPM frekansları da genellikle 50Hz  ve darbe süreleri 1ms ile 2ms arasında değişir. Ancak 100Hz PPM ile çalışanları da var.
İstediğim kumanda derken gerçekten istediğim her türlü kumandayı kastediyorsanız yapacağınız ESC, 50 ve 100Hz PPM, ve I2C desteklemeli. Yada sadece belli bir protokolle çalışan belli bir grup alıcı ile çalışacak demektir.

ESC'ler kullanım alanına göre yön kontrollü (örneğin bir model araba, tekne), yada yön kontolsüz (Uçak, heli, quad vs.) üretiliyor.
Bir de diğer ve asıl önemli olan konu bu ESC'nin fırçalı bir motor mu yoksa fırçasız bir motorun kontrolünde mi kullanılacağı.  Fırçalı motor hız kontrolu oldukça kolay olmasına rağmen fırçasız bir motorun kontolü daha özel ve nispeten daha karmaşık. Frıçasız motor kontrolü için öncelikle bu motorların yapısı ve nasıl sürüldüğü gibi bilgilere ihtiyacınız olacak.

Son olarak ESC'ler enerji kaynağına ilk bağlanan elemanlardır. Dolayısıyla genellikle üzerlerinde alıcı ve diğer servoların beslenebilmesi için modeline göre 1-3-5 amper 5-6 volt gibi bir de lineear veya SMPS BEC olarak adlandırılan bir regülator barındırırlar.

selvi

elimde bir rc araba var.aliciyla ugrasirken bir baktim esc calismiyor.motorun uzerinde fircasiz motor yaziyor(HSP540).hazir esc alip kendim kumanda etmek istiyorum.motorun ileri,geri hareketini esc ile kontrol etmek istiyorum.esc yonlendiren pulslar ile servoyu yonlendirme puls lari ayni gibi gozukuyor.yani 1-2ms arasindaki puls degisimi ile  calisiyorlar.servo icin yazdigim puls ile model ucaklarda kullanilan esc leri calistiramadim.model ucaklarda kullanilan esc cikislarinda 3 kablo var.arabalarda 2 cikis var.
   esc ler arabanin ileri ve geri yonlenmesini saglayan puls surelerine gore mi oluyor?ornegin servo icin saga hareket etmesi icin 1,5-2msn arasindaki pulslar esc ile ileri hareketi, 1-1,5ms  pulslarda geri hareketi mi sagliyor?
  bunlari belirtmemim nedeni;araba da esc kanalini ile servoyu yonlendirme kanalini yanlis taktigimda arabayi sag-sol yonlendiren anahtara bastigimda araba ileri yada geriye hareket ediyordu.yani servoyu yonlendiren pulslarla hareket ediyordu.

iyildirim

ppm darbelerinde 50Hz için ortalama değer yani nötr değer 1.5 ms dir. 1.5 ms lik sinyalde tekerlekler öne bakar veya esc tarafında hız sıfırdır.  1-1.5 ms sola 1.5-2 ms arası darbeler sağa döndürür. Tabii mekanik bağlantınıza göre sağa veya sola.
darbe süresi 1.5 ms den ne kadar uzaksa o kadar fazla sağa veya sola döner. Uçak- heli gibi cihazlardaki ESC'ler tek yönlüdür. Ve genellikle fırçasız motorlar içindir. Bunlarda BEC tabir edilen bir  de 5-6 voltluk bir regülator var. Kablo farklılığı bundan kaynaklanıyor. olabilir. Üç kablolularda genellikle sırayla siyah yada(kahve)-toprak, kırmızı-5v ve beyaz(bazen sarı) sinyal olarak kullanılır. Çift yönlü ESC'leri genel olarak potu çıkarılmış bir servo gibi düşünebilirsiniz.

Arabayı kontrol ettiğiniz verici ile alıcı uyumludur ve ppm kanallarının tanımlanmış bir sırası vardır. 1 kanal hız, 2. kanal sağ-sol gibi.  siz bu sırayı değiştiriseniz ileri-geri yerine sağa-sola gibi bir tepki almanız doğal.

selvi

benim demek istedigim servo darbe suresi ile esc darbe sureleri ayni gozukuyor.tabiki gorevleri farkli.sormak istedigim esc nin calismasi icin onceden farkli bir puls uygulamak gerekiyor mu?esc nin yonlendirme pulslarina iliskin bilgilere nasil ulasabilirim.normalde model ucak v.b sistemlerde hep kullaniliyor.tabi hep hazir alindigi icin diger kisimlari arka planda kaliyor.rc model forumlarda da bilgi yok.fircasiz motorlar icin fircasiz esc kullanma zorunlugu var mi?

iyildirim

Servo ve ESC darbe süreleri aynıdır. Tek fark alıcının hangi kanalına bağlı oldukları.
Esc nin çalışması için özel bir puls'a gerek yok. 
Fırçasız motorlar için fırçasız motor için üretilmiş bir esc kullanılmalı. Çünkü fırçalı ve fırçasız motor sürme teknikleri tamamen farklı. Zaten fırçalı motor için ESC ler iki çıkışlı, fırçasız olanlar ise 3 çıkışlıdır.