DS1307 sürekli geri kalıyor.

Başlatan sigmoid, 02 Aralık 2010, 09:06:18

sigmoid

Bu soru defalarca soruldu. Ama ben hala bir çözüm bulabilmiş değilim. Kristal ayaklarının etrafından arasından GND hattı geçirdim. Backup pili olarakta CR2032 kullanıyorum. Cihaz şu anda test aşamasında olduğundan hiç 24 saat çalıştırmadım.cihazı kapattığımda doğal olarak ds1307 backup pilinden besleniyor. Saat her gün 30 saniye kadar geri kalıyor. Elimde osilaskop veya frekans sayıcı olmadığından elimdeki kristallerin ne kadar kaliteli olduğunu tespit edemedim. Picle bir frekansmetre yapayım desem bu seferde frekansmetrede süreyi hangi kristalle yapıpta hangi süreyi referans alacağım. DS1307nin kristalini değiştirdim, bakalım bu yeni kristalde ne kadar süre geri/ileri kalacak.

teşekkürler.

parda

Cihazınızı açıkken test edin hala geri kalıyorsa kristale ve bağlantı şekline yoğunlaşın. Eğer açık bıraktığınızda geri kalmazsa problemin pilde olma olasılığı ağırlık kazanır pili kontrol edin derim. Kesin sonuç için gerekli ayarları yaptıktan sonra SQW çıkışını digital scop veya güzel bir frekans metre ile kontrol etmek.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

sigmoid

asil sorun zaten elimin altinda osilaskop veya frekansmetre olmayişi nedeniyle kristal frekansini ölçememem. tek katli pcb ile çalişiyorum. scl ve sda pinlerinin etrafindan gnd hatti geçirdim, kristalin tam altinada genişce bir alanida gnd ile kapladim.

siz baski devrede nasil bir çizim yaptiniz.

parda

ben mümkün olduğu kadar gnd halkasına almaya çalışıyorum. Lakin pcb den sebep günde 30 sn fark olacağını düşünmüyorum bence öncelikle cihaz açıkkende geri kalıyormu onu tespit edin derim.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

Klein

Piyasada bulunan kristaller ortalama 10ppm, markasız kristaller 20ppm.
Baskı devre gibi şartların ideal olduğunu kabul edersek, kristalin de 25 derecede tam frekansına kalibre edilmiş olduğunu varsayarsak, 25 derecede hiçbir kayma olmamalı. ancak ısı 20 dereceye düşer ise :
20ppm kristal her saniyede yaklaşık 0,00008 saniye kayar. Bu da günük 7 saniye civarında bir kayma demektir.  PCB den kaynaklanan kapasitenin de kaymaya etkisini hesaba katarsak , bu değer daha da artar.

sigmoid

kristal noname, üzerinde hiçbir şey yazmiyor. eğer kaliteli kristal temin edebileceğim bir yer tavsiye ederseniz sevinirim.

kreek

Kristal seçimi önemli, her ne kadar aynı frekans ibaresi yer alıyor olsa da üzerlerinde..
Kristal gövdesini 'GND'ye lehimleyebilirsiniz ek olarak...

Klein

şimdi farnell'e baktım. 32.68KHz kristallerde 20ppm'in altında kristal yok.  Eğer cihazınızın çalıştığı ortamda sıcaklık değişimi çok fazla değil ise , bu kristallerden kullanabilirsiniz. Ama hem sıcaklık değişimi fazla , hem de iyi bir zamanlama istiyorsanız ; yine dallas/maxim'in  "ex temperature accuracy" diye tanımladığı , kendi içerisinde kristal ve sıcaklık kompanzasyonu olan 2-3ppm toleranslı RTC modeli mevcut. bunu kullanabilirsiniz.
Ya da bir şekilde kalibreli frekansmetre temin ederek , cihazın en çok çalışacağı ortam sıcaklığında kalibre edebilirsiniz.
veya kristalin üzerine bir kutu yapıp , içerisine küçük bir rezistans koyarak ,sıcaklığı sabit tutabilirsiniz. ( bunun için de kalibrasyon , ve frekansmetre gerekir)
veya kristalin dibine bir sıcaklık sensörü koyup , sıcaklık kaymalarına göre saati yeniden ayarlayabilirsiniz.

Kendi devrem olsa , içinde kristali olan çipi kullanmayı tercih ederdim.

Bu konu başka bir başlıkta detaylı konuşuldu. Bu başlıktan da farklı bir sonuç çıkacağını sanmam.

sigmoid

başka başlıkta konuşuldu da ben herhangi bir ilerleme kaydedemedim. yine o başlıklarda da arada ben bir şeyler sormuşumdur. Cihaz otomatik sulama kontrol cihazı. Dışarıda çalışacak. Yalnız bu cihazı benden isteyen kişi 15 gün gibi uzun süre cihazın yanına uğramayacakmış. 15 gün sonra cihazın yanına gittiğinde 6-7dk geri kalmış olduğunu görürse ister istemez kötü bir itibar bırakabilirim. Bu proje bittikten sonra bir kurs için okul zil sistemi yapacağım. Yine o projede de rtc olayı karşıma çıkacak.

RTCyi kalibre etmekten bahsetmişsiniz, ben pek anlayamadım. Bu işlem nasıl olacak?

remzi

PCF8583 daha iyi bu konularda. Ben DS1302 ve 1307 Yi denemiştim ama en iyi sonucu PCF8583 verdi. Arkadaşlarında dediği gibi içinde kristali olan entegreler var. Ben deneme fırsatı bulamadım. Siz birde onları deneyin isterseniz.

Erol YILMAZ

DS1307 ile saat yaptım problemsizce kullanıyorum.
Kristaliniz kaliteli ve pcb niz doğru ise Saatin kayması için pek bi neden kalmıyor.
Saatinizin ne durumda old. anlamak için SQW pininden 32768 hz lik kare dalga çıkışı
alabilir ve bunu ölçebilirsin. Daha önce bununla ilgili mesajlarım vardı forumda...

sigmoid

@allegro

senin o mesajını biliyorum. bu pcbnin düzgünlüğü nasıl oluyor, birde buna bir açıklık getirsek.

teşekkürler.

Maxim

baktımda DS1337 diye bir RTC var canavar gibi, hemde ucuz, içinde kendi kristalide var
bu piyasada yokmu ?
neden millet DS1307 diye kasıyor ?
DS1307 nin üstünlüklerimi var ?

SpeedyX

Geri kalıyorsa sende ileri al! 2dk da 1sn ileri al olsun bitsin, hem çiçek sulama cihazında 1-2dk nın lafı olmaz, elinde ölçüm ekipmanın yok bişeyin yok, böyle çözüm bulamazsın. PFC falan farketmez, kristal+pcb dandikse IC ne yapsın.

Mucit23

Alıntı yapılan: Maxim - 02 Aralık 2010, 22:14:11
baktımda DS1337 diye bir RTC var canavar gibi, hemde ucuz, içinde kendi kristalide var
bu piyasada yokmu ?
neden millet DS1307 diye kasıyor ?
DS1307 nin üstünlüklerimi var ?

Bunuda denemek lazım;
Ama datasheedine baktımda sadece DS1337C serisinin içinde kendi kristali var. Düz olanlarına aynı şekilde dışarıdan bağlanıyor.