Led li bilgilendirme panosu

Başlatan elektronikk, 08 Aralık 2010, 12:50:39

elektronikk

merhaba
Bitirme ödevi olarak Led li bilgilendirme panosu tasarlamam gerekiyor.Ve malesef hocam cok ta fazla bilgi vermiyo.tam olarak nasıl başlamam gerektiğini kestiremiyorum.
Bilginiz varsa lütfeeen yardımcı olun
simdiden tesekkürler

eseneren

Selamlar,

Tam olarak ne anlamadım ama,
Bildigim kadarı ile baştan girişeceğim; led lerden yapacaksan bir karekter 7*5=35 led 10 karekter olsa 350 led yapar 350 ledın 2 ser bacakdan 700 bacagı var,
sürülmezmi sürülür ama gerek varmı diye multplex bağlantı çıkarmışlar ledlerin satırlarını ortak sutunlarını ortak yapabilirsin.Hazır yapılmışı dot matris satın alabilirsin.
Bu bağlama şeklinde bir anda bir satır yada sütün daki istediğin ledleri yakablirsin ( genel anlamda ).
700 yerine 12 pin ile kontrol ediyorsun lakin şimdi de tarama metodu kullanmak zorundasın.

Diyelimki 7*5 ledlerden 10 kareker yani 7*50 led dizisi, en baştaki sutunda yanmasını istediğin ledlere '1' yada '0' bilgisi giriyorsun o sırada o sutunu aktif ediyorsun.
Sonra ikinci sutun datası ve aktif ediyorsun sırayla gidiyor.

Bunun için lpt kullanabilirsin bilgisayar kontrollü ise yada MCU kullanabilirsin.
lpt için yapmıştım böyle birşey pic asm ile yapıcam dersen bende asm öğrendiklerimi uygulamak için proje uydurup uyguluyorum.
Mantıklı güzel bir program yapmak istiyorum dersen elimden geldiğince yardım ederim.Küçük bir makale olarak hazırlar paylaşırız.
Ne bildiğini bilmediğim için kabalama yazdım.
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk