izole pwm

Başlatan SiVRiSiNEK, 11 Ocak 2011, 00:02:02

SiVRiSiNEK

merhaba

pic pwm çıkışına rc filtre yaptığımda güzel bir şekilde analog sinyal okuyorum (0..5V)
pwm çıkışına opto koyup izole etmek istersem rc filtreyi opto çıkışına nasıl bağlamam gerekir, şema rica ediyorum

teşekkürler

picmanya

hangi optoya göre dizayn istiyorsunuz?
anladığım kadarı ile sinyalinizi tek yönlü kullanmak istiyorsunuz bu durumda TLP521, bir pnp transistör ve şu anki işareti elde ettiğiniz  direnç ile kondansatörü kullanarak yapılabilir herhalde.
ama opto led iletim gerilimi 1,6 volt civarıdır bu voltajın altı opto çıkışında toprak olarak gözlemlenebilir buda sizin işinize gelmeyebilir.
analog optolar var girişden gerilimi veriyorsunuz çıkışdan size aynen yalıtımlı veriyor.
şimdi burda size hem TLP521 hemde analog optolar için giriş tarafının toprağı ile çıkışınınki ayrı olsunki tam yalıtım sağlanmış olsun diyenler çıkabilir ama bence bunun burda pek bir önemi yok yinede tam yalıtım isterseniz toprakları ayrı iki farklı güç kaynağı gerekir.

bu işi işlemcinin pwm çıkış pini ile yaptıysanız pwm sinyalin oran-süre ilişkisiylede bu tür bir sinyali oluşturan daha geçen hafta bir arkadaşımız vardı bu yöntem daha mantıklı gibi geldi bana onuda bir incelemenizi tavsiye ederim.

şimdilik verebileceğim şemam yok

X-Fi

optokublöre analog voltaj girmenize gerek yok doğrudan pwm çıkışını girin rc filtreyi opto çıkışında uygulayın.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

SiVRiSiNEK

peki pwm çıkışını TLP521 in ledine girdim, çıkışına rc filtreyi nasıl bağlarım, pic çıkışı 0 ve 5V oluyor ama opto çıkışı nasıl olacak

X-Fi

çıkışda 12V kullanıyosanız 12V ile 24V kullanıyosanız ona göre RC filtre seçeceksiniz sonuçda 5V seviyesini değiştirmek ve şaseleri ayırmak için opto kullanıyosunuz.

nasıl bağlarım konusuna gelince optokublörü artıya verip pull-down ile seviye oluşturursunuz sonra RC filtre aynen bağlanır.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)